Zelenskyj varuje Rusy. Po prohrané válce se vrátíte do 90. let

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Zelenskyj Volodymyr
Zdroj: FOTOGRAFIE AFP / ukrajinská prezidentská tisková služba

Prezident Ukrajiny se jako obvykle přihlásil svým občanům s aktuálním projevem. Více než na Ukrajince se v něm obracel na obyvatele Ruska. Ty mimo jiné upozornil, že pokud bude válka pokračovat, zahodí ruská společnost vše, čeho během posledních 25 let dosáhla, píše web CNN Prima NEWS.

Už od počátku útoků ruské armády na Ukrajinu se snaží její prezident Volodymyr Zelenskyj informovat své občany a motivovat je k obraně vlasti. I z tohoto důvodu neopustil hlavní město Kyjev a zůstal ukryt v podzemí, odkud komunikuje se zbytkem světa.

Ve svém tradičním videu se Zelenskyj tentokrát nevěnoval obyvatelům své země, ale obyvatelům Ruska, a také zbytku Evropy.

Rusové se vrátí do 90. let

Podle jeho názoru by měli Rusové přijmout mírová řešení, která Ukrajina nyní nabízí. V opačném případě by to podle něj mělo pro jejich vlast velmi závažné důsledky.

„Okupanti nepřestávají pálit své národní bohatství. Jsem přesvědčen, že útokem na nás zničí vše, čeho ruská společnost za posledních 25 let dosáhla. A vrátí se tam, odkud kdysi začali stoupat. Jak se říká, do ‚zlých 90. let‘, ale bez svobody,“ řekl ve svém videu.

Zelenskyj chce Ukrajinu dostat do Evropy

Také si myslí, že Ukrajina bude schopna po konci války vše znovu obnovit a dostat se na úroveň, na které byla před konfliktem, případně na úroveň ještě vyšší.

Zelenskyj totiž údajně intenzivně pracuje na tom, aby byla země nakonec přijata do Evropské unie.

Nezapomněl opět apelovat na světové lídry, aby byli ohledně situace na Ukrajině aktivnější. Požádal také o dodání více moderních zbraní, které by mohly Ukrajincům pomoct v jejich obraně.

„Sestřelujeme ruské rakety, jak jen můžeme. Ničíme letadla a vrtulníky,“ popsal situaci ve své domovině.

Promluvil i o divadle

Během vysílání také zmínil podle zpravodajského webu náročnou záchrannou operaci u divadla v Mariupolu, které bylo zničeno ostřelováním ze strany ruské armády. V jeho prostorách se ukrývala skupina civilistů, jejichž osud není zatím zcela známý.

Podle Seznam Zpráv přežilo všech 130 lidí, kteří byli ukryti v protileteckém krytu. Pod budovou se má ale nadále nacházet kolem 1300 lidí.

„Modlíme se, aby všichni byli naživu, ale v tuto chvíli o nich nejsou žádné zprávy,“ uvedla podle zpravodajského serveru ukrajinská ombudsmanka Ljudmyla Děnisovová.

Zelenskyj navíc doplnil, že záchranné akce velmi komplikuje fakt, že město je stále ostřelováno.

Zdroj: CNN Prima News, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články