Bohatství znečišťuje životní prostředí víc, než si myslíme. Své o tom ví i Leonardo diCaprio

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
leonardo dicaprio
Zdroj: Shutterstock

Bohatství, to nejsou jen plné bankovní účty a honosný styl života – bohatí lidé za sebou nechávají mnohem větší spoušť, než jsou ochotni si připustit. Kvůli moderním strojům, které ve velkém nakupují, a větší míře cestování zanechávají větší uhlíkovou stopu. Informuje o tom televize CNN na svých stránkách v rubrice Zdraví.

Větší spotřeba fosilních paliv a velké množství skleníkových plynů jsou častým důvodem, proč se ochránci přírody brání. Stačí jen nákup luxusnějšího auta nebo jachty a hned za sebou necháváte uhlíkovou stopu, ze které se příroda bude vzpamatovávat delší dobu.

Co radí odborníci, aby se zamezilo vzniku uhlíkové stopy?

Majetní lidé mohou pro přírodu udělat mnohé. Jednou z věcí může být střídmé nakupování. Každý, kdo má na kontě více peněz, si také více dopřává. Odborníci odhadují, že v domácnosti dvou lidí, kteří mají více než 1 milion dolarů v příjmech, mají uhlíkovou stopu 129 tun CO2 za rok.

Je to asi desetkrát více, než je celosvětový průměr. Ilona Otto se zaobírá právě tím, aby se uhlíková stopa co nejvíce snížila. Dopomoci tomu můžete tak, že přestanete kupovat věci, které nepotřebujete.

„Pravděpodobně jsou naše odhady ještě nižší než skutečné emise milionářů. Co se týče jejich vlastního životního stylu, bohatí se mohou hodně změnit. Například umístění solárních panelů na střechy jejich domů. Mohou si také dovolit elektromobily a nejlepší by bylo, kdyby se vyhýbali létání,“ vysvětlila Otto.

Ti, kteří mají vyšší příjmy, si mohou dovolit produkty, které jsou šetrné ke klimatu, koupit potraviny od místních farmářů a tím podpořit domácí produkty. Bohatí lidé si mohou vybírat, jaké zboží si koupí. Mohou také investovat do odvětví, ve kterých vidí budoucnost.

Zájem milionářů o projekty související s fosilními palivy roste

Bohatí lidé mají zájem na tom, aby se uhlíková stopa snižovala. Příkladem může být například herec Leonardo DiCaprio. Ten jménem své nadace podepsal dohodu, ve které je uvedeno, že nebude investovat do ropy, uhlí ani zemního plynu. Více než 1 100 organizací se zavázalo odprodat fosilní paliva prostřednictví online hnutí DivestInvest.

Investice do uhlí, ropy nebo do automobilových společností se nevyplatí z hlediska životního prostředí, které tím poškozujeme. Je třeba dávat pozor, do čeho své peníze investujete. Bohatství pro mnohé ale znamená moc, díky které si mohou dovolit koupit si vše, bez ohledu na to, jestli to poškozuje přírodu.

I vy sami můžete zmírnit svou uhlíkovou stopu. Stačí se vyhýbat létání, správně topit a co nejméně používat osobní automobil k vlastní potřebě. Bohatí lidé často svou moc zneužívají k podnícení pozitivních změn v politice. S pomocí sociálních sítí se jim tak může dostat mnoho pozornosti, a pokud upoutají veřejnost, naslibují všechno možné.

Autor: Raina TomanováSouvisející články