Bolestivá ztráta Baracka Obamy. Přišel o blízkého člena rodiny

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
barack obama
Zdroj: Profimedia

Portugalský vodní pes Bo, který doprovázel bývalého prezidenta Baracka Obamu a jeho rodinu celých 12 let, v sobotu zemřel. Obama uvedl na sociálních sítích, že pes Bo „svou přítomností v našich životech vyvolával jemnost a rád nás viděl během lepších i horších chvil, které s námi prožíval“.

„Naše rodina dnes ztratila pravého přítele a věrného společníka. Po více než desetiletí byl Bo součástí našich životů. Rád nás viděl, když se nám dařilo a i tehdy, kdy to bylo horší. Nevadilo mu, když jsme se přesunuli do Bílého domu, v létě miloval skákání do bazénu, měl rád děti, žil pro zbytky od večeře a měl skvělou srst. Bude nám strašně chybět,“ napsal Obama na instagramu.

Chlupatý dárek od senátora k vyhraným volbám

Exprezidentova manželka Michelle se také neubránila dojetí: „Tohle odpoledne pro nás bylo nesmírně těžké. Rozloučili jsme se s naším nejlepším kamarádem, naším psem Boem.“ Dodala, že psa dostaly jejich dcery Sashe a Malie jako odměnu za vyhrané volby.

Psa totiž rodině daroval zesnulý senátor Edward Kennedy po Obamově prvním vítězství v prezidentských volbách. V roce 2013 si k němu rodina pořídila ještě fenku jménem Sunny. „Sunny je dokonalá sestřička pro Boea, je plná energie a nesmírně láskyplná. První rodina jí vybrala jméno tak, aby odpovídalo její prosluněné povaze,“ oznámil při příležitosti pořízení nového mazlíčka Bílý dům.

Plemeno portugalského vodního psa si Obamovi vybrali cíleně, jejich dcera je totiž alergička a srst tohoto druhu by neměla její problémy zhoršovat. Pochvalovali si i jeho chování během pobytu v Bílém domě a jeho nekomplikovanou povahu.

Pes Bo rodinu opustil po 12 letech, trpěl rakovinou a lékaři už neviděli žádnou naději na zlepšení situace. „Dnes večer se přitulte k chlupatým členům své rodiny o trochu blíž. A podrbejte je za nás na břiše,“ uvedla zarmoucená rodina.

Prvního psa milovala většina Američanů

Portugalský vodní pes Bo patřil k nejpopulárnějším psům na světě. Když rodina pobývala v Bílém domě, býval Bo často označován jako „První pes“, vyhrával ankety o nejpopulárnější zvíře celebrit, dokonce se objevil na puzzlích i jako plyšová hračka. Rodinu často doprovázel na procházky, s bývalým prezidentem vítal návštěvy.

V prezidentských pamětech Země zaslíbená exprezident Obama napsal, že „ze všech potěšení, která první rok v Bílém domě přinesl, nebylo žádné srovnatelné s příchodem Boea, přítulného čtyřnohého černého chlupáče se sněhobílým hrudníkem a předními tlapkami, v polovině dubna.“

Obama se stal 44. prezidentem USA v roce 2008 a o čtyři roky později křeslo obhájil znovu. Po něm do úřadu nastoupil Donald Trump, kterého vystřídal Joe Biden. Trump si do Bílého domu žádné zvíře nepřivedl, Biden má dva psy, německé ovčáky.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články