Boris Johnson se omluvil zákonodárcům za porušení vládních nařízení. Nezískal si ani politiky, ani britské občany

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
boris johnson
Zdroj: Profimedia

V úterý se britský premiér Boris Johnson omluvil zákonodárcům za porušení pravidel v době koronavirové uzávěry v roce 2020. Tehdy se účastnil nezákonných večírků, které kvůli lockdownu vůbec neměly proběhnout, v minulém týdnu mu pak na základě toho byla vyměřena pokuta. Opozici ale omluva nestačí.

Johnson podle opozice uváděl poslance v omyl, když jim tvrdil, že nic nezákonného neprovedl, proto bude i nadále opozice trvat na vyšetřování premiéra. Ve čtvrtek pak budou poslanci hlasovat o tom, zda bude Johnson předán parlamentnímu výboru.

Johnson se podle zahraniční agentury Reuters omluvil, dokonce použil slova, že je mu to „z celého srdce líto“, a dodal, že údajně neměl tušení o tom, že porušuje nějaká vládní nařízení. Vědomě prý rozhodně nic neporušil, ani parlament neklamal. Britskou veřejnost si tím ale nezískal.

Negativní ohlasy

Podle České televize je britská veřejnost na aktuální kauzu okolo premiéra velmi citlivá. Podle zpravodaje ČT v Londýně Bohumila Vostala jeho oblíbenost klesá a ve společnosti jeho jednání vyvolalo převážně negativní ohlasy.  Podle průzkumu pro britský list The Times dokonce 70 % dotazovaných potvrdilo záporné emoce a Johnsona mnoho lidí označuje slovem lhář.

Opozice vyzvala Johnsona dokonce k rezignaci. Loni totiž premiér řekl zákonodárcům, že na večírku v Downing Street byla během pandemie dodržena všechna pravidla. Nakonec se ale stal jedním z 50 lidí, kteří za porušení vládních nařízení platí vysoké pokuty.

Předseda britské dolní komory Lindsay Hoyle pak sdělil informaci o čtvrtečním hlasování. Bude se projednávat, zda premiér zákonodárce klamal, na základě toho pak může být poslán před parlamentní komisi. Podle iRozhlasu ale Johnsona podrží většina zákonodárců z jeho Konzervativní strany.

Na rezignaci není ten správný čas

Ačkoli by si řada lidí přála premiérovu rezignaci, mnoho zákonodárců tvrdí, že na změnu premiéra teď není vhodná doba. Kvůli situaci na Ukrajině a válce s Ruskem se řeší ve vládě mnoho podstatných věcí a změny tak významných osob by mohly všechno zkomplikovat.

Johnson měl podle britských médií zaplatit pokutu v přepočtu necelé 3000 korun, jelikož ale vše uhradil do 14 dnů od výzvy, snížila se částka na polovinu. To v jeho případě neznamená téměř žádný trest, pokud tedy nepočítáme osobní ponížení, se kterým si ale očividně nedělá premiér starosti.

Ačkoli se Johnson omluvil, je jasné, že zákon porušil a kromě pokuty za to bude platit i v mnoha dalších ohledech. I kdyby nakonec prošel hladce čtvrtečním hlasováním a zůstal i nadále premiérem, zklamal celou řadu politiků a především britských občanů. Nezákonný večírek se mu tak pěkně prodražil.

Zdroj: Reuters, Novinky, iRozhlas, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články