Breivik u soudu tvrdil, že už není nebezpečný a může být puštěn na svobodu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Anders behring breivik
Zdroj: Profimedia

Anders Behring Breivik, který se v roce 2011 zapsal do norských dějin jako největší masový vrah v moderní historii země, byl o rok později za svůj trestný čin odsouzen k 21 letům vězení. V současné době se pokouší o jeho ukončení a o docílení předčasného propuštění.

Už prý není teroristou. Taková slova zazněla z jeho úst i z úst právního zástupce u soudu, který měl pojednávat o možnosti podmínečného propuštění nebezpečného maniaka. Podle The Guardian to ale nevypadá, že by bylo Breivikovi vyhověno.

Naopak je podle informací možné, že si odpyká Breivik celý svůj trest, a dokonce mu bude i prodloužen. V Norsku je 21 let maximální možnou dobou vězení, Breivik si ale podle mnohých zaslouží daleko víc za to, co udělal. Jeho žádost o podmínečné ukončení trestu tedy nejspíš nepřipadá v úvahu.

21 let za 77 životů

Dnes si Breivek přeje, aby ho svět znal pod jménem Fjotolf Hansen. V roce 2017 se totiž ve věznici v Norsku nechal přejmenovat, aby se tak oprostil od činů, které provedl. Pravicový politický aktivista se v červenci roku 2011 dopustil série teroristických útoků v Oslu a na ostrově Utøya.

Během jeho násilného konání zemřelo celkem 77 osob, většinu z nich přitom tvořili účastníci letního pobytu mládežnické organizace Norské strany práce. Útok byl proveden odpálením několika náloží výbušnin na různých místech a velmi dlouho dopředu naplánovaný.

Breivik byl zatčen a po roce vyšetřování odsouzen k 21 letům vězení. Dnes ale tvrdí, že mu deset let stačilo k tomu, aby se polepšil. K soudu se dostal se žádostí o předčasné propuštění a pokusil se na soudce zapůsobit slovy „Už nejsem terorista“.

Odborníci radí nepropouštět

Celá řada psychologů se o Breivikovi vyjádřila jako o manipulativním psychopatovi, který dokázal mnohé a své teroristické útoky velmi dlouho připravoval.

Také prokurátorka Hulda Karlsdottir věří, že Breivik by i po 21 letech  mohl být nebezpečný. „Krutost v jednání obžalovaného nemá v norské historii obdoby. (…) Musíme být realisté. Soud musí vzít v úvahu, že v Norsku není žádný pachatel, který by provedl tak závažné činy jako Breivik,“ cituje ji server Norway Today.

Vzhledem k tomu, čím se Breivik provinil, není pravděpodobné, že by se z vězení v blízké době podíval na svobodu. Pravděpodobně si odpyká celý trest, u kterého mu navíc hrozí ještě prodloužení. Prozatím na jeho chování není znát náprava a slova o tom, že se polepšil, jsou brána jako snaha o manipulaci.

Zdroj: The Guardian, Norway Today, World Psychiatry, Independent

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články