Británie se domluvila s Rwandou na přesunu nelegálních migrantů

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Boris Johnson
Zdroj: Profimedia

Do Spojeného království míří stále větší množství uprchlíků, kteří volí ke vstupu do země nelegální cesty. Britská vláda se tak rozhodla pro velmi radikální řešení. Dne 14. dubna oznámila, že se dohodla s Rwandou, která bude přijímat ilegální migranty z Británie. Dostane za to desítky milionů liber. Londýn tento koncept představil jako partnerství pro migraci a ekonomický rozvoj, píše BBC.

Důvodem tohoto opatření má být zejména snaha Spojeného království narušit aktivity zločineckým organizacím, tedy pašerákům. Ti se snaží přes kanál La Manche do Británie převádět stále větší množství migrantů.

Jednosměrné lístky do Rwandy pro ilegální uprchlíky

Dle BBC by migranti, kteří do země vstoupí nelegálně, obdrželi „jednosměrné lístky do Rwandy“. Proces by byl takový, že „Rwanda by za ně převzala zodpovědnost, provedla je azylovým procesem a na konci tohoto procesu, budou-li úspěšní, dostanou dlouhodobý pobyt ve Rwandě“.

Zároveň však BBC připomnělo, že to bylo právě Spojené království, které se loni u OSN dožadovalo vyšetřování možného vraždění, mučení nebo unášení ze strany rwandských orgánů

Britská média dále uvádějí, že britská vláda chce do Rwandy posílat zejména muže, kteří přijedou na území Spojeného království sami, bez rodin.

První fáze tohoto přemisťování bude Spojené království dle britské ministryně vnitra Priti Patelové stát 120 milionů liber ročně. V přepočtu se tedy jedná o částku přesahující 3,5 miliardy korun.

Britský premiér Boris Johnson poté v projevu upřesnil, že Rwanda dokáže přijmout desetitisíce migrantů během několika následujících let.

Ve svém projevu dále uvedl, že někteří migranti se snaží zneužívat britský imigrační systém, a že tím tak chce podpořit legální vstup migrantů na území země.

Opozice i organizace s tímto krokem vlády nesouhlasí

Na vyhlášení této dohody okamžitě reagovala opozice i organizace hájící práva uprchlíků. Upozornily na skutečnost, že Rwanda má za sebou historii plnou porušování lidských práv. Rozhodnutí vlády, posílat migranty právě sem, považují za kruté.

„Je to neproveditelná, neetická a vyděračská politika, která by britské daňové poplatníky stála miliardy liber… a která by zkomplikovala, nikoli zjednodušila cestu za rychlými a spravedlivými rozhodnutími o azylu,“ uvedla stínová ministryně vnitra Yvette Cooperová ze strany Labouristů.

Dále uvedla, že se dle jejího názoru jedná o „odvedení pozornosti“ od Johnsona, kterému byla v předchozích dnech udělena pokuta za pořádání večírků v době lockdownu.

Steve Valdez-Symonds z britské pobočky lidskoprávní organizace Amnesty International na toto opatření reagoval tak, že je nedomyšlené a zesílí to utrpení migrantů. Upozornil na skutečnost, že ve Rwandě dochází k porušování lidských práv a stav se zde stále zhoršuje.

„Ministři budou muset vysvětlit, proč je Rwanda tím správným místem, kterému svěřit ochranu lidských práv zranitelných žadatelů o azyl, kteří doufali, že je ochrání Spojené království,“ píše dle Globe24 reportér Mark Easton.

Dle televize ITV se o podobnou politiku pokouší například Austrálie. Tam posílají uprchlíky na Vánoční ostrov, kde čekají na rozhodnutí ostrovů. Dále televize uvedla, že interní analýza britské vlády úspěšnost tohoto programu zpochybňuje a v dokumentu se dále uvádí, že je takový systém spojený s velkým rizikem žalob.

Zdroj: Globe24, BBC, ITV, Aktuálně, ČT24

Autor: Soňa Jiroutová



Související články