Britská centrální banka představila návrh bankovek s Karlem III., do oběhu se dostanou v roce 2024

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
karel III
Zdroj: Profimedia

V roce 2024 se ve Velké Británii do oběhu začnou dostávat nové bankovky s portrétem krále Karla III. Centrální banka země už teď představila jejich podobu. Karel III. je teprve druhým britským monarchou, jehož portrét se objevil na penězích. Před ním to byla Alžběta II., bankovky s jejím portrétem budou podle banky platit i nadále.

Základem pro bankovky se stala fotografie z roku 2013, píší Novinky. Vzhled peněz se kromě portrétu nijak měnit nebude, Karel III. se objeví na bankovkách v hodnotě 5, 10, 20 a 50 liber. Podle BBC budou bankovky vytištěné jen jako náhrada za peníze opotřebované nebo jako doplnění pro uspokojení poptávky.

Rozhodně tak nehrozí, že by peníze s Alžbětou II. byly staženy. „Nový návrh bankovek je velmi povedený, jsem na něj pyšný a vnímám to jako velmi významný krok. A to především proto, že jde teprve o druhého panovníka, který se na bankovkách objevil,“ uvedl k návrhu guvernér centrální banky Andrew Bailey.

Od roku 1960

První panovnicí, která je na penězích už přes 60 let, se stala Alžběta II. Ta se na nich poprvé objevila v roce 1960, kdy byla představena bankovka  v hodnotě 1 libry s její podobiznou. Na mincích nicméně panovník figuroval již po staletí, připomíná The Guardian.

Uvedení nových bankovek na trh bude jednou z nejvýraznějších změn provedených po královnině smrti. Už v září byly do oběhu poslány mince s Karlem III. a jeho podobizna byla také přidána na poštovní známky.

Britům se provedení bankovek nelíbí

Na sociálních sítích se k návrhu objevila řada reakcí. Velká část lidí píše, že jde o skvělý krok a že si Karel III. takovou poctu zaslouží. „Velmi se na nové bankovky těším. Miluji královskou rodinu a toto se opravdu povedlo,“ napsal například jeden z uživatelů na twitteru.

Někteří lidé ale mají problém s tím, jak na penězích jejich nový král vypadá. „Karel III. má ve skutečnosti velmi symetrické oči a souměrný nos, bankovky by potřebovaly úpravu. Portrét působí dost nemotorně. Umělec banky nejspíš nebyl dost talentovaný a měl by své dílo napravit,“ napsal někdo.

Několik sledujících pak podotýká, že na snímku Karel III. vypadá jako bývalý prezident Spojených států amerických George Bush. V neposlední řadě se pak ozývají také lidé, podle kterých by banka místo hrdosti na nové peníze měla řešit jiné problémy. „Ovlivní to nějak inflaci?“ ptá se například jeden z uživatelů.

Zdroj: Britská centrální banka, Novinky, The Guardian, BBC, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články