Brutální útok v Atlantě: Útočník zabil 8 lidí. Mezi jeho oběti patří zejména Asiatky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
atlanta masazni salony utok
Zdroj: Profimedia

V úterý kolem desáté večer našeho času došlo ke střelbě ve městě Acworth v okrese Cherokee asi 50 kilometrů od Atlanty. Stejně tak o něco později i v samotné Atlantě. Podle mluvčí policie muž vtrhl do masážních salónů a mezi jeho oběti patří především ženy asijského původu. 

Policie se podle zahraničních médií domnívá, že za všemi útoky v Atlantě i okolí stojí jeden a ten samý pachatel. Policie taktéž uveřejnila informaci, že po několika hodinách pátrání a prohledávání přilehlého okolí dopadla možného pachatele. Měl by jím být teprve 21letý muž. 

Své zběsilé střílení nejprve uskutečnil v Acworthu, kde postřelil pět lidí. Z toho dva zemřeli ihned na místě, další tři byli převezeni do nemocnice. Bohužel i tam následně další dvě postřelené osoby zemřely. Policie k případu nepodala přesnější informace o původu či pohlaví obětí. 

O necelou hodinu později bylo v jednom z atlantských masážních salónů hlášeno vloupání. Policie po příjezdu na místo činu našla tři mrtvé ženy, pravděpodobně také zastřelené. Při prohledávání místa se ale policie dozvěděla, že je další hlášený útok v salónu přes ulici.  

I tam muži zákona našli zastřelenou ženu. Mohlo by se jednat o útok na ženy asijské rasy, vyjádřil se podle zahraničních médií velitel policejní jednotky. 

Agresivita mířená na asijské občany 

Podle agentury AP se v poslední době objevují čím dál násilnější útoky na občany asijského původu. Pravděpodobně za to může pandemie COVID-19 v celé Americe. Podle rétoriků a odborníků za toto počínání a rostoucí vlny útoků stojí i časté opakování slovních spojení jako „čínský vir“, které měl v oblibě bývalý prezident Donald Trump. První nakažení se objevili na konci roku 2019 v čínském městě Wu-chan. 

Možného podezřelého se podařilo policii dopadnout 240 kilometrů od Atlanty. Jedná se o 21letého Roberta Aarona Longa, kterého zachytily kamery před salonem v Acworthu, a to jen pár minut před útokem. Na kamerách se taktéž objevil krátce před útokem před salonem v Atlantě.  „Je extrémně pravděpodobné, že je náš podezřelý ten samý jako ten z okresu Cherokee, který je ve vazbě.“ 

Hlídají se další salony 

Podle zahraničního tisku se zatím veškeré útoky vyšetřují a hledají se přesvědčivé důkazy. S vyšetřováním rovněž napomáhá i Federální úřad pro vyšetřování (FBI). Policie podle policejního mluvčího vyslala do ulic více jednotek 

Ty mají za úkol z preventivních důvodů zkontrolovat ostatní salóny, které jsou podobné těm, ve kterých došlo během noci ke střelbě. K celé situaci se vyjádřil i republikánský guvernér Georgie Brian Kemp„Celá naše rodina se modlí za oběti těchto strašných násilných činů,“ uvedl ve vyjádření. 

Autor: Ivan GlaserSouvisející články