Časopis Time zveřejnil žebříček 100 nejvlivnějších osob za rok 2022. Zelenského, Putina a Bidena doplnil třeba i Channing Tatum

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Časopis Time zveřejnil žebříček 100 nejvlivnějších osob za rok 2022. V kategorii vůdců se objevilo několik osob, u kterých se to dalo očekávat. Joe Biden, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj. Některé osoby ale vystoupaly nejspíš výše, než by možná samy tušily. K jednomu z překvapení patří například i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Kromě vůdců vybíral vlivné osoby časopis také v dalších kategoriích. Své místo získali umělci, inovátoři, takzvaní giganti, průkopníci a idoly. Celkem 100 příček obsadila velká jména a ke každému z nich Time upřesnil, proč přesně se rozhodl ho na seznam zařadit.

Vlivná jména souvisejí s válkou

O tom, že se na žebříčku vlivných osob objeví Vladimir Putin, nikdo nejspíš nepochyboval. Ruský prezident, který vede ve své zemi prakticky diktaturu, je následován mnohými. V současné době je i díky invazi na Ukrajinu vidět, jak si dokázal svůj lid podmanit.

Podobně očekávané bylo nejspíš i jméno Joea Bidena. „Během 16 měsíců od svého zvolení Biden udělal přesně to, co slíbil. Pomohl Americe překonat bezprecedentní pandemii, znovu vybudovat pošramocenou ekonomiku, obnovit postavení země ve světě,“ popsal prezidenta Spojených států bývalý prezident Bill Clinton.

Biden se také silně angažuje v řešení otázky války a snaží se Ukrajině pomoci ukončit ruský teror. S tím souvisí i další velké jméno, které se na seznam dostalo. Volodymyr Zelenskyj byl před únorem letošního roku známý především ve své zemi, dnes ale prezidenta Ukrajiny vnímá celý svět.

„Když Putin vtrhl do země, potřebovali Ukrajinci svého vůdce. Zelenskyj má všechny hodnoty, které by jako prezident měl mít. Je statečný, odolný, čestný,“ napsal o něm v medailonku Biden, který ho na vlivnou osobnost nominoval. „I díky Zelenskému se nyní národy světa sjednocují a bojují proti velkému zlu.“

Ursulu von der Leyenovou navrhl mezi 100 nejvlivnějších osobností generální tajemník NATO Jens Stolberg. Předsedkyně Evropské komise totiž podle jeho slov dělá rozhodnutí efektivně, ale hlavně klidně, snaží se zabránit panice. A to je v současné době napětí mezi Ruskem a Ukrajinou údajně to nejdůležitější.

Zabodovali i Channing Tatum a Mila Kunis

Mezi další vlivné osobnosti se na prvních 100 příček žebříčku vyšplhaly v kategorii lídrů například politička Mia Mottley, americká soudkyně Ketanji Brown Jackson, herec Joe Rogan nebo prezident Číny Si Ťin-pching. Mezi umělci se objevil jako vlivná osoba herec Simu Liu, Andrew Garfield, Channing Tatum nebo herečka Mila Kunis.

Za vlivnou inovátorku byla označena zpěvačka Zendaya, hned po ní pak režisér Taika Waititi. V kategorii gigantů se objevilo jméno ředitele společnosti Apple Tima Cooka, moderátorky Oprah Winfrey a francouzské političky Christine Lagarde. Své místo našli i sportovci, například tenistka Peng Shuai byla zařazena mezi vlivné ikony.

Mezi stovkou nejvlivnějších osob pro rok 2022 se objevila řada velkých jmen a časopis dokazuje, že ačkoli hlavní zastoupení stále mají především politici, ovlivňovat dění ve světě a myšlení jedinců mohou také slavné celebrity, herci, zpěváci, módní návrháři nebo majitelé velkých firem.

Časopis Time vychází od roku 1923 a každý rok vybírá osobnost roku, která podle něj nejvíce ovlivnila světové dění za uplynulý rok. Mezi těmito osobnostmi byl také Adolf Hitler, Vladimir Putin, Barack Obama nebo Elon Musk.

Kromě osobnosti roku také každým rokem sestavuje žebříček 100 nejvlivnějších osobností roku. Součástí seznamu jsou fotografie a krátké medailonky osobností z per jejich navrhovatelů.

Zdroj: Časopis Time

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články