Joe Biden připravuje svou zemi na obranu Tchaj-wanu. Podle prezidenta se ho chce Čína zmocnit

od Raina Tomanová
< 1 minuta čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

Spojené státy americké se připravují na možnou situaci, kdy budou muset použít vojenskou sílu na obranu Tchaj-wanu, kterého se chce zmocnit Čína. Americký prezident Joe Biden to uvedl v pondělí.

Čína si podle jeho slov pohrává s myšlenkou agrese. Spojené státy jsou ochotné použít vojenskou techniku při čínském útoku na ostrov. V Tokiu se Biden setkal s japonským premiérem Fumio Kišidou. Jedná se přitom o nejsilnější vyjádření podpory Tchaj-wanu.

Na tiskové konferenci se mluvilo hlavně o obraně ostrova

Joe Biden na tiskové konferenci vyjádřil podporu Tchaj-wanu. Novináři se ho při té příležitosti ptali, jestli je připravený poslat vojáky na pomoc, kdyby ostrov čekala čínská invaze. „Ano, to je závazek, který jsme učinili,“ řekl Biden. Začala tak spolupráce zemí Japonska a USA.

Biden byl na návštěvě v Japonsku poprvé, ujistil pak tamního premiéra, že Spojené státy jsou odhodlané podpořit japonskou obranu a společnými silami zastavit případnou invazi na ostrov. Premiéra Kišidu pak Biden označil za svého přítele, napsal iDNES.

Biden zdůraznil velkou sílu vztahů Ameriky s Japonskem

„Americko-japonské spojenectví je již dlouho základním kamenem míru a prosperity v Indo-Pacifiku a Spojené státy zůstávají plně odhodlány podpořit obranu Japonska,“ uvedl Biden hned na začátku jednání podle CNN. Spustila se také obchodní dohoda, která bude mít pozitivní vliv pro obyvatele Indopacifického regionu.

Šéf Bílého domu se nesetkal pouze s premiérem, ale také japonským císařem Naruhitem. Biden ho pozdravil jménem celé země a také zdůraznil, jakou sílu mají americko-japonské vztahy v souvislosti nejen s možným konfliktem na Tchaj-wanu.

Biden se v Japonsku zdrží pouze dva dny. Čeká ho také summit lídrů zemí aliance Quad, kam patří nejen Japonsko a Spojené státy, ale také Indie a Austrálie. Joe Biden do Japonska přiletěl již v neděli, v úterý večer se zase vrací do Spojených států, napsala ČTK.

Zdroj: CNN, iDNES, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články