Část ukradeného pokladu z Drážďan se podařilo vypátrat v Berlíně

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Loupez Drazdany Sperk
Zdroj: AFP PHOTO / Drážďanská policie / Zelený trezor (Gruenes Gewoelbe) / Juergen Karpinski / Profimedia

Úspěch, který už zřejmě nikdo nečekal. Tak se dá označit zlom, ke kterému došlo v sobotu ve vyšetřování tři roky staré loupeže šperků, která se stala v drážďanské klenotnici Grünes Gewölbe (Zelená klenba). Němečtí policisté zajistili větší část uloupených šperků, a to v Berlíně. Jejich objev souvisí s právě probíhajícím soudem, který se loupeže rovněž týká.

Klenotnice Grünes Gewölbe (Zelená klenba) byla vyloupena v listopadu roku 2019. Jednalo se zřejmě o největší krádež uměleckých předmětů v novodobé historii.

Panovaly obavy, že byly šperky nedozírné hodnoty roztaveny

Celkově se ztratily šperky a další umělecké artefakty v hodnotě necelých 114 milionu eur, tedy téměř 2,8 miliard korun. To byl však odhad pojišťovny. Většina artefaktů však měla spíše nevyčíslitelnou hodnotu. I z tohoto důvodu byly odborníci k možnosti, že by se šperky někdy znovu objevily, spíše skeptičtí.

Dlouholetý ředitel klenotnice Dirk Syndram byl například přesvědčen, že šperky budou velmi brzy rozebrány, vzácné kameny přebroušeny, aby nebyl poznat jejich barokní výbrus, a z drahých kovů budou vyrobeny slitky. Jeho myšleny interpretoval například Deník.

Jak se ale naštěstí v sobotu ukázalo, Syndram i jeho kolegové se mýlili, alespoň částečně. Policie totiž oznámila, že se jí podařilo najít 31 položek z ukradeného pokladu. Podle deníku RNZ byla nalezena například brož ve tvaru hvězdy či ozdoba klobouku — obě velmi bohatě pokryté diamanty.

Loupez Drazdany Sperk

Zdroj: AFP PHOTO / Drážďanská policie / Zelený trezor (Gruenes Gewoelbe) / Juergen Karpinski / Profimedia

Zřejmě se jedná o spolupráci obviněných s policií

Policie zajistila šperky v noci z pátka na sobotu v Berlíně. S největší pravděpodobností se ale nejednalo jen o „šťastnou náhodu“. Nález části lupu totiž zřejmě souvisí se soudem, který právě probíhá v Berlíně. V něm je šest mladých lidí obviněno právě z loupeže v Grünes Gewölbe.

Podle deníku The Guardian byly šperky objeveny na základě rozhovorů mezi obhajobou a obžalobou výše uvedeného případu. Více informací zveřejněno nebylo. Lze však předpokládat, že se zřejmě bude jednat o nějakou formu dohody a doznání.

Před soudem stanulo šest lidí, rozsudek zatím nepadl

Z krádeže byl brzy po loupeži podezírán arabský klan Remmo, který operuje především v Berlíně. Podle Novinek gang tvoří asi deset rodin, členů ale může být až tisíc. V loupežích vzácných artefaktů nejsou jeho členové žádnými neznámými jmény. V lednu letošního roku se vyšetřování loupeže dostalo až k soudu, kde stanulo šest mužů právě z výše uvedeného klanu.

Ti byli obviněni, že se 25. listopadu vloupali do klenotnice zamřížovaným oknem, které si někdy v minulosti nařízli. Do vitrín se vzácnými artefakty se pak dostali sekerou. Před loupeží dokonce neváhali vypnout elektrický proud v celé čtvrti. Bezpečnostní kamery ale i nadále fungovaly.

I přesto ostraha zareagovala velmi pomalu a policie dorazila na místo velmi pozdě. Během celého vyšetřování byla policie přesvědčená, že lupičům pomáhal zaměstnanec či zaměstnanci Grünes Gewölbe. Nikdy však nebylo nic takového prokázáno.

Zdroj: RNZ, The Guardian, Deník, Novinky

Autor: Markéta MladáSouvisející články