Česko-ruské vztahy jsou napjaté. Ruská ambasáda nakoupila munici

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
ambasada
Zdroj: Shutterstock

 Loni v pražských Říčanech policie zatkla v jedné z kauz ruského diplomata, který si koupil speciální munici. Podle Radiožurnálu už takto napjaté česko-ruské vztahy měly dohru. Celá kauza totiž odstartovala na obou stranách čistky. Vztahy mezi zeměmi měly napravit konzultace a debaty, k těm ale ani po půl roce nedošlo. 

Ruské ambasády od loňského roku odmítly z české strany přijmout tři oficiální vojenské diplomaty. Pro představu to v je polovina tamní vojenské sekce. Česká strana si to však nenechala líbit a zareagovala podobným způsobem. Tuto informaci o „vybíjené“ měly potvrdit iRozhlasu dva dobře informované zdroje z nejvyšších pater tuzemských bezpečnostních složek a diplomacie. 

Ksituaci, kdy byl zatčen ruský vojenský přidělenec, se Ministerstvo zahraničních věcí odmítlo, jakkoliv vyjádřit. „Vzhledem k citlivosti celé záležitosti ji nemůžeme komentovat,“ reagovala mluvčí resortu Zuzana Štíchová pro Radiožurnál. Řekla i, jak to se vztahy aktuálně je. „Pokud jde o česko-ruské vztahy, ty v současnosti dobré nejsou,“ připustila. 

Kdo za to může? 

Podle Radiožurnálu ruské Ministerstvo zahraničních věcí vůbec nereagovalo a dodnes neodpovědělo. Také přišel s informací, že se celý případ již povedlo zrekonstruovat a výsledek je takový, že ani jedna strana si neumí zodpovědět základní otázku – kdo za celou situaci může? 

Česká republika tvrdí, že začalo Rusko. Zatčený diplomat totiž údajně nebyl vyhoštěn. Ten se podle všeho do Ruska vrátil sám s předstihem. Moskva na tuto situaci měla reagovat podrážděně. „Brala to jako provokaci,“ přišel s informací Radiožurnál. V ten moment poslala domů prvního českého diplomata. 

„My jsme na to reagovali stejným krokem, protože z našeho pohledu pro něco takové nebyl z jejich strany žádný důvod,“ vypověděl Radiožurnálu pod podmínkou zachování anonymity důvěryhodný zdroj. Na počátek problému upozornil deník Respekt s tím, že zatčeným diplomatem měl být Jevgenij Sergejevič Borisenko. 

Skončili další 2 Češi 

Radiožurnál přišel i s tím, že vyhozením jednoho českého diplomata to nekončí. „Čistě technicky nešlo ani v jednom z těch případů o vyhoštění, ale vše se řešilo přes neprodloužení víz, případně přes takzvaný agrément,“ řekl další zdroj z vysokých diplomatických kruhů. 

Koncem minulého roku museli v Rusku ambasádu opustit dva čeští diplomati. Třetí se tam ani nedostal. Měl být náhradníkem za jednoho z již vyhozených, ale Rusko tento krok v žádném případě nedovolilo. Aktuálně Česko v Rusku přišlo o tři lidi, potvrdil Radiožurnál. 

Vztahy nadále i váznou. Nikdo se k ničemu nevyjadřuje a aktuální pandemická situace tomu nenapomáhá. „Přípravu těchto jednání zkomplikovala jak pandemie, tak několik významných událostí, jako jsou vývoj situace v Bělorusku a otrava a odsouzení (opozičního politika) Alexeje Navalného. Tyto okolnosti nevytváří dobrý kontext pro formální zahájení bilaterálních konzultací,“ konstatovala mluvčí resortu zahraničí Štíchová. 

Podle Kanceláře prezidenta republiky Rudolfa Jindráka se jakési formální jednání připravuje, ale chce to za aktuální situace čas. „My jsme se o této záležitosti nebavili. Není předmětem těch jednání, žije vlastním životem, do těch jednáních o bilaterálních vztazích to nezasáhlo,“ dodal Jindrák. 

Autor: Ivan GlaserSouvisející články