Česko ukončilo dovoz piva do Ruska již před měsícem. Nyní v zemi končí i Heineken a další pivovary

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pivo heineken
Zdroj: Shutterstock

Rusko není pouze zemí, kde milují vodku. V oblibě je zde také české pivo. Jenomže kvůli válce na Ukrajině, kterou země rozpoutala, skončilo v Rusku mnoho podniků a ekonomie se zde velmi změnila. České pivovary se tak rozhodly přestat dovážet do Ruska pivo, nyní zde končí i nizozemský Heineken.

Podle Deníku představují naše pivovary v Rusku až třetinový dovoz. To se ale výrazně změnilo na začátku března. Zatímco v loňském roce se do Ruska vyvezlo až 500 hektolitrů piva, což je zhruba desetina našeho exportu, nadále tomu tak už nebude.

Do země, která napadla Ukrajinu, hned týden po začátku konfliktu velcí pivovarníci ukončili dovoz piva z České republiky. Vyjádřili tím tak solidaritu Ukrajině a zároveň provedli jakési neoficiální sankce pro tuto zemi.

Je tak jasné, že své záznamy z loňského roku letos pivovary nepřekonají.

„V souvislosti s válkou na Ukrajině pozastavujeme vývoz našich značek do Ruska,“ informovala mluvčí smíchovského pivovaru Denisa Mylbachrová.

Vývoz pozastavili například Plzeňský Prazdroj, budějovický Budvar či společnost Pivovary Staropramen. Ani další zahraniční značky ale Rusko nepotěší.

Heineken končí veškerou činnost v Rusku

Česká republika sice zareagovala hned na začátku války, některým pivovarům ale trvalo déle, než se rozhodly. Není se čemu divit, jedná se o velký ekonomický krok.

Svou solidaritu Ukrajině a nesouhlas s ruskou agresí se rozhodl vyjádřit už i nizozemský Heineken. Ten včera ukončil kompletně veškerou svou činnost na ruském území.

„Již dříve jsme oznámili konec veškerého prodeje, produkce a propagace naší značky v Rusku a odmítli jsme jakkoliv profitovat z našich ruských podniků. V návaznosti na to jsme se rozhodli vlastnictví veškerých podniků v Rusku ukončit,“ citují Novinky generálního ředitele společnosti Dolfa van den Brinka.

Kromě podpory Ukrajiny a protestů proti Rusku je podle webu Patria důvodem k ukončení činnosti i to, že vlastnictví podniku v Rusku není v současném prostředí udržitelné ani životaschopné. Cílem Heinekenu je podle všeho převod na nového vlastníka.

Končí i další velký pivovar

Kromě Heinekenu oznámil konec v Rusku také pivovar Carlsberg. Ten má ze západního trhu do země největší vývoz. „Přijali jsme složité a okamžité rozhodnutí usilovat o plné odstranění našeho byznysu v Rusku,“ uvedla podle Reuters dánská skupina ve svém oznámení.

Dá se očekávat, že podobně se zachovají i další pivovary, ale také jiné společnosti, které tak dosud neučinily.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj totiž už několikrát vyzval mezinárodní společnosti, aby opustily ruský trh poté, co Rusko zahájilo vojenskou invazi na Ukrajinu.

Zdroj: Novinky, Patria, Echo24, Deník

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články