Chorvatsko zastropovalo ceny benzínu. Turisté se ale radují zbytečně

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Benzin Chorvatsko
Zdroj: Shutterstock

Chorvatsko se na počátku letní sezóny rozhodlo k razantnímu kroku. Na 14 dní se odhodlalo zastropovat ceny pohonných hmot. V pondělí o tom informoval tamní deník Dnevnik s odkazem na tiskovou konferenci premiéra Andreje Plenkoviće. Turisté se ale radují zbytečně, jich se změna nejspíše nedotkne.

Rostoucí ceny benzínu a nafty trápí prakticky celou Evropu. Řada států se snaží situaci řešit. Některé země přikročily ke snížení daně z pohonných hmot, například Polsko či Česká republika, jiné se rozhodly ceny zastropovat, sem patří například Maďarsko a nyní také Chorvatsko.

Chorvatsko se bojí dalšího zdražování

Plán, jak udržet ceny paliv do automobilů na přijatelné úrovni, představil chorvatským občanům jejich premiér Andrej Plenković v pondělí na tiskové konferenci.

Po dohodě s tamním ministrem financí a ministrem hospodářství a udržitelného rozvoje se rozhodla vláda vydat opatření, které upravuje maximální výši cen pohonných hmot. Chce tak zabránit dalšímu zdražování, ke kterému by podle premiéra zřejmě v nejbližších dnech došlo.

Ceny Chorvatsko zastropovalo, ale jen někde

Vláda se tak rozhodla ceny zmrazit na příštích čtrnáct dní. Informoval o tom v pondělí chorvatský zpravodajský web Dnevnik s odkazem na tiskovou konferenci tamního premiéra.

Turisté se ale radují zbytečně. Chorvatská vláda totiž chtěla cíleně podpořit místní obyvatele. Zahraniční návštěvníky tak nechá, ať si připlatí. A zařídila to vskutku šalamounským řešením. Zastropování cen se totiž nedotkne benzínových stanic, které stojí u dálnic.

Lidé tankující mimo dálnice tak v příštích dvou týdnech zaplatí za litr benzínu maximálně 13,50 kuny, což je kolem 44 českých korun. Litr nafty pak může stát maximálně 13,08 kuny, tedy asi 43 korun. Na dálnici však zůstávají ceny zcela v režii pumpařů.

„Chorvatsko je atraktivní turistickou destinací, a proto je důležité, aby opatření přispělo k ochraně úrovně občanů a ekonomiky a umožnilo intenzivní turistickou sezónu. Myslím si, že toto opatření umožňuje obojí,“ uvedl na konferenci předseda vlády.

Turisté by si museli pro levnější benzín dojet

Podle zpravodajského webu TN.cz budou čerpací stanice u dálnic zhruba o 200 korun na plnou 55 litrovou nádrž dražší než ty s regulovanou cenou. Toho, že by nové nařízení mohlo turisty odradit od používání dálnic, se premiér nebojí.

„Myslím, že není reálné, aby lidé sjeli z dálnice, natankovali ve městech a vrátili se na dálnici. Někteří možná budou chtít, ale nebude jich mnoho,“ vysvětlil Plenković. Zda měl pravdu, se ukáže už velmi záhy na běžných chorvatských silnicích, které vedou podél dálnic.

Zdroj: Dnevnik, TN.cz, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články