Čínský soud rozhodl, že cizoložství není důvod k žádosti o rozvod

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
cinsky soud rozsudek
Zdroj: Ralf Liebhold / Shutterstock.com

Manželství v Číně je doprovázeno velmi přísnými pravidly, protože někteří manželé se ani nemohou rozvést. Pokud čínská manželka přistihne partnera při nevěře nebo naopak, není to důvod podat žádost o rozvod.

S takovým rozsudkem se setkali manželé v provincii Shadong, o kterých napsaly místní noviny. Zprávu pak přinesl i server ibtimes.com, který připsal také několik podrobností o tomto provinění manželů a jeho vyřešení. Osoba v manželství nemůže jako důvod k rozvodu uvést nevěru.

Žijete s manželem, ale máte milence? V Číně to není problém

Většina lidí, kteří mají mimomanželský poměr, se vrací ke své manželce nebo manželovi. A to je právě kámen úrazu. Pokud s milencem nebydlíte, není nevěra a cizoložství důvodem k rozvodu, jak uvádějí čínské úřady.

„Pokud je vdaná osoba přistižena při podvádění, její chování není postiženíhodné, pokud není s milencem již delší dobu a jejich vztah je nestabilní. Manželé tak nemohu uplatnit žádost o rozvod,“ uvedl ve svém prohlášení vrchní soud provincie Shandong.

Soud nakonec rozhodl, že tento mimomanželský poměr mohou manželé použít jako důvod k žádosti o náhradu škody. „Pokud máte důkaz, že váš manžel byl na pokoji s někým opačného pohlaví, nemůžete podat žádost o rozvod, protože se nejedná o dlouhodobé soužití,“ napsal soud, aby to všichni správně pochopili.

Veřejnost se ale proti tomuto rozhodnutí více než ohradila a místní článek pak musel být stažen z internetu. Čínské společnosti se nelíbí tento zákon, který udává, že si vlastně každý může v manželství dělat co chce a nebude za to nijak potrestán.

Čína má zvláštní zákony, které se veřejnosti nelíbí

Rozsudek přišel rok poté, co Čína schválila zákon o „období na rozmyšlenou“, které trvá měsíc. Má se jednat o týdny, kdy se osoba rozhoduje, jestli opravdu podá žádost o rozvod. Vláda tím chtěla dosáhnout menší rozvodovosti a donutit páry k nápravě ve vztahu.

Pokud se manželský pár neusmíří do 30 dnů, teprve potom může jít na oddělení pro občanské záležitosti, aby se rozvod dokončil. Pokud ale uvažuje o rozvodu pouze jedna strana, žádost se následně stane neplatnou a znovu běží 30denní lhůta na rozmyšlenou.

Rozvodu se tak pár nemusí vůbec dočkat, pokud jeden nebo druhý nebude rozhodnutý se partnera vzdát. Nevěra tak není důvodem rozvodu, naopak pokud je v manželství domácí násilí, zneužívání v rodině nebo konzumace drog, rozvod proběhne standardním způsobem.

Tento čínský zákon přinesl výsledky, na začátku roku 2021 bylo o 70 % méně rozvodů. V prvním čtvrtletí došlo pouze k necelým 300 tisícům rozvodů. Za stejné období roku 2020 přitom úřady registrují na 1,06 milionu rozvodů, což je obrovský rozdíl. Tento zákon se sice veřejnosti nelíbí, ale účel plní.

Zdroj: ibtimes.com

Autor: Raina TomanováSouvisející články