Čínský soud rozhodl, že cizoložství není důvod k žádosti o rozvod

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
cinsky soud rozsudek
Zdroj: Ralf Liebhold / Shutterstock.com

Manželství v Číně je doprovázeno velmi přísnými pravidly, protože někteří manželé se ani nemohou rozvést. Pokud čínská manželka přistihne partnera při nevěře nebo naopak, není to důvod podat žádost o rozvod.

S takovým rozsudkem se setkali manželé v provincii Shadong, o kterých napsaly místní noviny. Zprávu pak přinesl i server International Business Times, který připsal také několik podrobností o tomto provinění manželů a jeho vyřešení. Osoba v manželství nemůže jako důvod k rozvodu uvést nevěru.

Žijete s manželem, ale máte milence? V Číně to není problém

Většina lidí, kteří mají mimomanželský poměr, se vrací ke své manželce nebo manželovi. A to je právě kámen úrazu. Pokud s milencem nebydlíte, není nevěra a cizoložství důvodem k rozvodu, jak uvádějí čínské úřady.

„Pokud je vdaná osoba přistižena při podvádění, její chování není postiženíhodné, pokud není s milencem již delší dobu a jejich vztah je nestabilní. Manželé tak nemohu uplatnit žádost o rozvod,“ uvedl ve svém prohlášení vrchní soud provincie Shandong.

Soud nakonec rozhodl, že tento mimomanželský poměr mohou manželé použít jako důvod k žádosti o náhradu škody. „Pokud máte důkaz, že váš manžel byl na pokoji s někým opačného pohlaví, nemůžete podat žádost o rozvod, protože se nejedná o dlouhodobé soužití,“ napsal soud, aby to všichni správně pochopili.

Veřejnost se ale proti tomuto rozhodnutí více než ohradila a místní článek pak musel být stažen z internetu. Čínské společnosti se nelíbí tento zákon, který udává, že si vlastně každý může v manželství dělat co chce a nebude za to nijak potrestán.

Dle Wionews rozhodnutí soudu vyvolalo v Číně bouři na sociálních sítích. Měl vzniknout speciální hashtag, jenž se začal objevovat na sociální síti Weibo, čínskou obdobu sociální sítě Twitter.

Čína má zvláštní zákony, které se veřejnosti nelíbí

Rozsudek přišel rok poté, co Čína schválila zákon o „období na rozmyšlenou“, které trvá měsíc. Má se jednat o týdny, kdy se osoba rozhoduje, jestli opravdu podá žádost o rozvod. Vláda tím chtěla dosáhnout menší rozvodovosti a donutit páry k nápravě ve vztahu.

Pokud se manželský pár neusmíří do 30 dnů, teprve potom může jít na oddělení pro občanské záležitosti, aby se rozvod dokončil. Pokud ale uvažuje o rozvodu pouze jedna strana, žádost se následně stane neplatnou a znovu běží 30denní lhůta na rozmyšlenou.

Rozvodu se tak pár nemusí vůbec dočkat, pokud jeden nebo druhý nebude rozhodnutý se partnera vzdát. Nevěra tak není důvodem rozvodu, naopak pokud je v manželství domácí násilí, zneužívání v rodině nebo konzumace drog, rozvod proběhne standardním způsobem.

Tento čínský zákon přinesl výsledky, na začátku roku 2021 bylo o 70 % méně rozvodů. V prvním čtvrtletí došlo pouze k necelým 300 tisícům rozvodů. Za stejné období roku 2020 přitom úřady registrují na 1,06 milionu rozvodů, což je obrovský rozdíl. Tento zákon se sice veřejnosti nelíbí, ale účel plní.

Zdroj: International Business Times, Wionews

Autor: Raina TomanováSouvisející články