Seriál na Netflixu naštval ukrajinského ministra kultury. Stereotypizaci jedné z postav považuje za urážlivou

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Emily in Paris
Zdroj: Profimedia

Netflix je americká streamovací služba, která je i u nás velmi populární. Platforma nabízí řadu filmových titulů od všech možný tvůrců. Čím dál častěji ale sahá k vlastní produkci a filmy a seriály si točí sama. Je to například i seriál Emily in Paris. Ten ale nyní narazil, a to přímo u ukrajinského ministra kultury.

Netflix je společnost, která na své platformě nabízí možnost sledování filmů a seriálů online. Je jednou nejpopulárnějších streamovacích služeb po celém světě a také u nás. Podle odhadů serveru Filmtoro ji využívá až 500 000 obyvatel České republiky.

Společnost se nedávno začala soustředit na nabízení své vlastní tvorby. Příkladem jsou filmy Irčan, Eurovize či Moje učitelka chobotnice. A také seriály Dámský gambit či Emily in Paris.

Ukrajinka se rovná zlodějka

Právě s tímto seriálem má problém Oleksandr Tkačenko, ukrajinský ministr kultury. Přesněji řečeno s jednou z postav. Jmenuje se Petra, je to Ukrajinka a objevuje se v druhé řadě seriálu. Její vykreslení není ale vůbec lichotivé, což se významnému politikovi příliš nelíbí.

V seriálu je Petra vyobrazena jako žena, která se tváří, že rozumí módě, přesto lze poznat, že má zastaralé modely oblečení a nekvalitní make-up. Má problémy s jazykem a francouzsky mluví s velmi silným přízvukem. Většinu času se obává, že ji deportují zpět na Ukrajinu. A dokonce krade.

Skandální, nebo jen náhoda?

Podle ministra je toto zobrazení skandální. „V Emily in Paris máme karikaturu ukrajinské ženy, která je nepřijatelná. Je to také urážlivé. Takhle si vidí Ukrajinci v zahraničí?“ napsal podle BBC.com Tkačenko deníku Telegram.

Ne všichni lidé této národnosti s ním ale souhlasí. Příkladem je producentka Natalka Jakymovyčová. „Takže v seriálech mohou být negativní postavy kdokoliv, jen ne Ukrajinci? Jasně, každý by si přál, aby byla z Moskvy, ale ne vždy je všechno tak, jak chceme,“ napsala na svůj facebook.

Podle tvůrců jde o nadsázku

Oblíbený seriál ale není nařčen ze stereotypizace a určitému sklonu ke karikatuře poprvé. Pravdou ale je, že na tom ve značné míře staví svůj humor. Francouzi jsou v seriálu nevěrní lidé s barety, postava britského muže je vyobrazena jako hospodský povaleč, co jen kouká na fotbal.

Netflix se na kritiku snažil reagovat se ctí. S Tkačenkem se domluvil na další spolupráci a slíbil případnou konzultaci, která by zabránila tomu, aby se podobná situace opakovala.

Zdroj: BBC.comFilmtoro.cz

Autor: Markéta Mladá



Související články