Ghislaine Maxwellová z kauzy Epstein byla odsouzena. Porota nakonec rozhodla jednomyslně

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Maxwell Ghislaine
Zdroj: Profimedia

Celých pět dní se porota u soudu v New Yorku radila nad osudem Ghislaine Maxwellové. Ta byla podezírána z obchodování s lidmi, lépe řečeno s mladými dívkami. Ty měla nabízet svému známému Jeffreymu Epsteinovi. Ten se vlastního soudu nedožil. Informace přineslo ČTK s odkazem na zahraniční agentury.

Ghislaine Maxwellová byla ve vazbě už od července 2020. Následný soud trval několik týdnů. Maxwellová byla obviněna ze sedmi deliktů. Nakonec ji dvanáctičlenná porota uznala vinnou ze šesti z nich. A to včetně toho nejzávažnějšího — sexuálního obchodování s nezletilými.

Pocházela z „lepší“ společnosti

Ghislaine Maxwellová pocházela z bohaté rodiny. Styky jejího otce, slavného britského novinářského magnáta, jí umožnily poznat spoustu vlivných lidí. Mezi nimi byl i americký finančník Jeffrey Epstein. Nejprve spolu tvořili pár, nakonec se ale rozešli. Maxwellová pro něj i tak nadále pracovala.

Epstein byl obviněn z toho, že zneužíval dosud neznámý počet dívek, z nichž některé byly mladší 14 let. Mělo se tak dít mezi lety 1994–2004. V roce 2019 byl ale nalezen mrtvý ve své cele, a to ještě před soudem.

Část žen se rozhodla svědčit

Případ se opíral o svědectví čtyř nyní už dospělých žen. Právě ty obvinily i Maxwellovou. Podle jejich slov právě ona lákala mladé dívky k sexuálním schůzkám, zprostředkovávala je a účastnila se jich. Dokonce se měla sama dotýkat nahých těl přítomných dívek.

Žena byla u soudu několikrát označena za predátorku. „Spáchala zločiny ruku v ruce s Jeffreym Epsteinem. Byla to dospělá žena, která přesně věděla, co dělá,“ řekla pro BBC asistentka amerického prokurátora Alison Moeová.

Jako jeden z důkazů proti ženě byly použity i její bankovní výpisy. Ty ukázaly, že jí Epstein během 8 let poslal 30 milionů dolarů, což je v přepočtu neuvěřitelných 660 milionů korun.

Stále tvrdí, že je nevinná

Na to, až porotci dospějí k závěru, se čekalo celých pět dní. „Porota jednomyslně shledala Ghislaine Maxwellovou vinnou z jednoho z nejhorších zločinů, jaké si lze představit — napomáhání a účasti na sexuálním napadení dětí, “ popsalo slova federálního prokurátora ČTK.

Její advokáti se nechali slyšet, že okamžitě začínají připravovat odvolání. Během celého procesu se snažili dokázat, že obviněná žena je nevinná, a že je jen nastrčeným obětním beránkem, který má být jakousi náhražkou za zesnulého Jeffreyho Epsteina.

Zdroj: Bbc.com, ČTK,

Autor: Markéta MladáSouvisející články