Joe Biden: Když to zdraví dovolí, budu v roce 2024 kandidovat znovu. Klidně i proti Trumpovi

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
joe biden
Zdroj: Profimedia

20. ledna 2021 začala funkce Joa Bidena jakožto prezidenta USA. Sice ještě není hlavou Spojených států amerických ani rok, už teď ale neznačil, že v roce 2024 pravděpodobně bude kandidovat znovu, pokud to jeho zdraví dovolí. A velkou roli v tom podle všeho hraje jeho pohled na osud.

Dnes devětasedmdesátiletý prezident má sice nějaké ty zdravotní problémy, na svůj věk se ale podle všeho cítí skvěle a věří, že za tři roky tomu nebude jinak. Uznal ale, že kdyby se na to necítil, s radostí by přenechal kandidaturu někomu jinému.

Podle washingtonpost.com si Biden velmi váží osudu. Ten prý zasáhl do jeho života hned několikrát, a pokud by se tak stalo, že například při rozhodování o své kandidatuře vážně onemocní, vezme to prý jako osud a postu prezidenta se vzdá. Zatím ale míní, že se nic takového nestane.

Postavil by se i Trumpovi

Média se po jeho vyjádření samozřejmě zajímala o to, zda by se byl ochoten postavit i Donaldu Trumpovi. Ten podle CNN už svou kandidaturu velmi předběžně potvrdil, a mohl by se tak stát v následujících volbách Bidenovi dokonce hlavním oponentem.

„Samozřejmě bych kandidoval i v takovém případě. Proč bych proti Trumpovi kandidovat neměl? Oběma by nám to zvýšilo sledovanost a volby by rozhodně byly zajímavé,“ odpověděl na dotaz podle CNN. Jak by taková bitva velikánů vypadala, se dá jen těžko odhadovat.

Na voliče mají především v poslední době vliv také Bidenovy názory na koronavirovou situaci a na to, jak se staví k zákonům, které je v zemi neustále třeba upravovat. Zdá se, že se prezident obává především postupu omikronového typu viru.

Nic není v pořádku

Podle všeho prý uvažoval dokonce i o nutnosti vakcinace u vnitrostátních letů, na doporučení odborníků ale nakonec od této možnosti upustil. A uznává, že si je vědom toho, že to má vliv i na to, jak ho vidí voliči, nicméně je podle jeho slov důležitější chránit zemi, ale zároveň zachovávat klid a nešířit paniku.

Biden byl také dotázán na dostupnost samotestů a novináři se ho ptali, zda je v pořádku, že tři dny před Vánocemi nebyly v lékárnách žádné k dispozici. Prezident podle všeho raději obrátil rozhovor k tomu, co se od loňského roku změnilo, přiznal ale, že problémy země má.

„Nic není v pořádku. Samozřejmě, že je to problém. Ovšem oproti loňskému prosinci, kdy se s očkováním teprve začínalo a všechno bylo špatně, se dnes už alespoň v některých věcech posouváme kupředu,“ uzavřel velmi nekonkrétní odpovědí současný prezident a pravděpodobně také kandidát na prezidenta následujícího.

Zdroj: CNN, washingtonpost.com

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články