Donald Trump chválil výtržníky útočící na Kapitol. Co řekl, všechny rozhádalo

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
donald trump
Zdroj: Profimedia

Bývalý americký prezident Donald Trump podle zahraničního webu Daily Mail řekl o útočnicích, kteří 6. ledna tohoto roku zaútočili na Kapitol, že jsou vlastenci. Další slova, kterými je chválí, mnohé naštvala, a kritika na sebe nenechala dlouho čekat.

Jedním z témat celého případu je i Ashli ​​Babbitt, která podle všech informací lezla do Kapitolu oknem, když ji policie na místě zastřelila. Kapitol kvůli tomuto činu čelí trestnímu stíhání, jež podalo ministerstvo spravedlnosti. Jednalo se totiž o leteckého veterána.

Trump v jednom ze svých projevů řekl, že útočníci byli mírumilovní a chovali se pouze jako vlastenci. „V Sunday Morning Futures řekl, že fanoušci, kteří se toho rána shromáždili, aby ho slyšeli mluvit před pochodem na Kongres, byli naplněni vírou, duchem a láskou,“ řekl před nějakou dobu ve vysílání na televizi Fox News.

Nemá důkazy, ale prý říká pravdu

Trump dříve vedl konspirační teorii o tom, že se Babbitt měl pokusit zabít šéf bezpečnosti a demokrat z Kapitolu. Důkazy k tomu nikdy ale žádné neměl a nikdo z osob nebyl obviněn. Bývalý prezident i v jednom z dalších projevů zdůraznil, že jeho slova mnohé lidi naštvala, což nepředpokládal.

Trump i několikrát tvrdil, že se před Kapitolem osudného 6. ledna shromáždilo více než milion lidí. Podle oficiálních průzkumů jich bylo ale mnohem méně. „Dav byl neuvěřitelný a já jsem zmínil slovo ‚láska‘, v kontextu lásky ve vzduchu, nikdy jsem nic podobného totiž nezažil,“ řekl o shromáždění poblíž Bílého domu.

Podle něj byl i důvod to, že jeho podporovatelé šli k Bílému domu říct svůj názor a ukázat svůj nesouhlas se zkorumpovanými volbami. Stále je totiž přesvědčen, že stávající prezident Joe Biden je vyhrál nelegálně.

Poukázal také na to, že se Národní garda nezachovala tak, jak by měla. Podle jeho slov dorazila ke Kapitolu až po čtyřech hodinách, co se do budovy snažil dostat první člověk z davu. Osobně to vnímá jako velké pochybení, kterému by chtěl věnovat značnou pozornost.

Případ všechny rozhádal

Případ rozpoutal velké vášně. „Zákonodárci uspořádali řadu slyšení o přípravách federální vlády na útok a reakci na něj, což vedlo k osočování mezi úředníky města, federálními donucovacími orgány a vojenskými vůdci,“ píše Daily Mail.

Bílý dům se vrátil do stavu, jako by se nic nestalo. Nikde nejsou žádné zábrany ani hlídky. „Jsme připraveni rychle posílit naši bezpečnostní pozici, pokud to bude potřeba,“ uvedla k tomu ve svém prohlášení úřadující policejní šéfka amerického Kapitolu Yogananda Pittman. V případu na útok na budovu je zatím obviněno více než 550 lidí.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články