Cirkusoví tygři v Číně roztrhali chovatele. Média popsala i další smrtící útoky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
tygr agresivita
Zdroj: dptro/Shutterstock.com

K tragickému neštěstí došlo v Číně poblíž Nanyang v provincii Henan, kde  byli dva tygři pronajati cirkusem jako turistická atrakce. Chovatel kočkovité šelmy krmil, když na něho zaútočily. Zemřel při převozu do nemocnice. Šelmy po útoku utekly do města. Informuje o tom zahraniční web Dailymail.co.uk.

Tygři, kteří utekli, jsou podle tamních médií důsledkem laxního přístupu některých zoologických zahrad, které jednoduše nic moc neřeší, především pak jakoukoliv bezpečnost. Podle agentury Xinhua již zmínění dva jedinci patřili k cirkusu, který si je pronajal.

Ve zprávě, kterou uvedly tamní úřady, stojí, že šlo o zaměstnance s přezdívkou Jia. K tragédii došlo podle všeho v době krmení, kdy Jia otevřel klec a šelmy z ničeho nic zaútočily. Muž na následky zranění zemřel při převozu do nemocnice.

Kočkovité šelmy utíkají téměř „denně“

Přitom nedávno v Číně utekli mezi lidi tři leopardi. Státní televize o útěku informovala veřejnost, následně došlo k evakuaci některých obyvatel. Bezpečnostní složky se snažily tygry chytit pomocí nastraženého kuřecího masa v ulicích, které obsahovalo i zklidňující látky.

Jenže jakýkoliv odchyt byl podle úřadů zbytečný a marný. Nakonec došlo k rozhodnutí oba tygry zastřelit. Mezitím i o víkendu jiný tygr ve východní provincii An-chuej zabil dalšího chovatele. Podle Global Times se jednalo o pětapadesátiletého muže, který se snažil čistit tygří klec.

V Číně čím dál častěji dochází k tomu, že je někdo napaden velkou kočkovitou šelmou, která následně uteče mezi nicnetušící obyvatele. Podle všeho za tím stojí laxní a špatný přístup úřadů k chování živých zvířat v zoologických zahradách, ale i v safari parcích.

Od doby, co utekli tygři nebo i leopardi, nebyla učiněna ze strany vlády žádná opatření. Na to, že se v zemi přesto něco děje, poukazuje i fakt, že tamní cenzoři nemažou žádné zprávy o narušení veřejné bezpečnosti, o které se doposud nikde napsalo. Na sociálních sítích se začínají objevovat i negativní reakce lidí, kteří se bojí o své životy.

Ochránci zvířat mají svázané ruce

Ačkoliv jsou cirkusy a parky neustále pod palbou opakujících se kritik od ochránců zvířat, k žádným změnám či k jakémukoliv snažení z jejich strany nedochází. A to i za aktuální situace, kdy dochází čím dál častěji k lidským úmrtím.

K útokům kočkovité šelmy na člověka došlo v Číně už i v roce 2017. Tehdy tygr v přírodním parku ve městě Ningbo zabil turistu. A v minulém roce v pekingském parku tygři zabili jednu ženu a další osoby zranili. Zda vláda začne s problémem cokoliv dělat, nikdo neví.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články