„Co zabijeme, to sníme.“ V Africe povolili odstřel 500 ohrožených slonů

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
slon odstrel
Zdroj: John Michael Vosloo/Shutterstock.com

Zimbabwe v jižní Africe přišla s informací, že je povolený odstřel vzácných a chráněných slonů. Informace vyvolala mezi obyvateli vlnu nevole, zastánci to ale brání a tvrdí, že je to v důsledku koronavirových opatření, kvůli kterým země přichází o peníze. Informuje o tom web CNN.

Zimbabwe podle dostupných informací v nejbližší době začne prodávat práva na odstřel tamních chráněných slonů, kteří patří mezi ohrožené druhy. Celkem by mělo být zastřeleno 500 kusů. Stojí to v prohlášení vlády, které uveřejnila ve čtvrtek.

Vláda si stojí pevně za svým

Podle mluvčího Zimbabwe Parks and Wildlife Management Authority, Tinasheho Farawa, se tak rozhodli učinit na základě koronavirových opatření. Podle jeho slov se země nachází ve složité finanční situaci kvůli odlivu turistů, kteří do země momentálně nemohou. Sdělil to americké CNN.

„Co zabijeme, to sníme,“ řekl Farawo a dodal: „Máme asi 25 milionů dolarů do našeho rozpočtu, který je získáván z velké části právě prostřednictvím sportovního lovu, ale jistě víte, že cestovní ruch je v současné době v důsledku pandemie koronavirů zcela mrtvý.“

Načasování je o to smutnější, protože před pár týdny přišla informace, že v tamní oblasti je slon africký ohrožený. V savaně dokonce kriticky.

Správní orgány na ochranu zvířat ale s tímto rozhodnutím nesouhlasí. Simiso Mlevu, mluvčí Střediska pro správu přírodních zdrojů, zimbabwské skupiny pro ochranu životního prostředí a lidských práv se k tomu vyjádřil jednoznačně. Dle jeho slov je to otřesné jednání.

Mluvčí střediska lov za cílem trofejí odsoudil. Dle jeho slov to zbytečně stupňuje konflikty mezi člověkem a zvířetem. „Je téměř jisté, že přežívající rodiny volně žijících živočichů, které jsou svědky nesmyslného zastřelení jejich rodinných příslušníků, způsobují pomstu nešťastným místním vesničanům,“ řekl Mlevu.

Jde o čistou chamtivost, míní odborník

„Na rozdíl od vládních argumentů, podle nichž má lov na trofeje pomáhat při ochraně přírody, je tato praxe motivována chamtivostí a peníze se často ani nepočítají. Je zapotřebí inovativnějších a ekologičtějších opatření ke zlepšení generování výnosů ze safari fotografií a cestovního ruchu obecně,“ dodal Mlevu.

V prosinci minulého roku ale s podobným nápadem přišla Namibie. Ta za určitý „poplatek“ nabídla k odstřelu 170 slonů kvůli cenným klům. Tamní vláda to obhajovala velkým suchem a vysokým nárůstem sloní populace.

Autor: Ivan Glaser



Související články