Covid patrně vznikl na tržišti se živými zvířaty. Studie potvrzují, odkud se pandemie skutečně vzala

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
covid
Zdroj: Shutterstock

Koronavirus vznikl na čínském tržišti ve městě Wu-chan. Právě mezi stánky prodávajícími především mořské plody se objevilo první epicentrum. Potvrzují to podle zahraničního webu Medical Xpress autoři hned dvou recenzovaných studií z odborných časopisů.

Covid sužuje svět už od roku 2019. Od začátku je jasné, že se poprvé objevil v Číně a odsud se pak dostal do dalších zemí.  Teprve teď je ale jasné, kde přesně se vzal. Už dlouho existovaly dvě spekulace: covid pochází buď z laboratoří, nebo z čínského tržiště. Nejnovější informace podle BBC potvrzují, že pravdou je druhá možnost.

V první ze zmíněných studií se píše, že první známé případy byly soustředěny právě v okolí trhu. „Přestože zeměpisné souřadnice lokalit celkem 164 případů lidí, kteří žili ve Wu-chanu, nebyly k dispozici, byli jsme schopni spolehlivě získat informace od 155 nakažených,“ píše studie.

Druhá studie pak sledovala časový vývoj epidemie a na základě toho dokázala zjistit, kde přesně epicentrum vzniklo. Společně z obou studií vyplývá jediný závěr: v prosinci roku 2019 se poprvé objevil koronavirus na tržnici s mořskými plody ve Wu-chanu.

Z živých zvířat

Vědci ve studiích uvádějí, že přesné okolnosti známé nejsou a pravděpodobně ani není možné se dopátrat toho, jaké doopravdy byly. Jisté je ale to, že se virus poprvé vyskytl u živých zvířat. Zvířata na trhu jsou totiž držena velmi blízko sebe. Proto si mezi sebou vyměňují bakterie a viry, což šíření covidu výrazně napomohlo.

„Všech osm případů covid-19 zjištěných před 20. prosincem pocházelo ze západní části trhu, kde se prodávali i savci,“ uvádí analýza. Jaké konkrétní zvíře ale covid mohlo přenášet, to se v ní nepíše. O výsledcích nejrůznějších výzkumů informovali odborníci i na twitteru.

„Z analýzy nám vyšlo, že se virus začal šířit u lidí, kteří pracovali na trhu. Odtud dál covid pokračoval do okolní komunity. Prodejci z trhů chodili do místních obchodů a restaurací,“ vysvětluje ve studii Michael Worobey, vedoucí katedry ekologie a evoluční biologie na Arizonské univerzitě.

Ten dodává, že covid již od začátku specialisté dělí na A a B. Typ B byl nalezen pouze u lidí, kteří měli co dočinění s trhem, jedná se tak o přenos viru ze zvířete na člověka. Typ A se následně šířil mezi lidmi. „Tato zjištění naznačují, že je nepravděpodobně, že by covid široce cirkuloval mezi lidmi před listopadem 2019,“ doplňují studie.

V minulosti celá řada odborníků spekulovala i o tom, že by se mohlo jednat o únik viru z laboratoří, to se ale nikdy nepotvrdilo. Ačkoli podle některých konspiračních teoretiků je to stále možnost, která není vyloučená, zmíněné studie dokazují, že covid skutečně vznikl právě přenosem ze zvířete na člověka.

Zdroj: BBC, CNN, Medical Xpress, Science, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články