Dámy a pánové: Tuto hlášku už v letadle neuslyšíte. Důvod vám zvedne tlak

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Lufthansa letadlo
Zdroj: Profimedia

Největší německá letecká společnost Lufthansa uvedla na svých oficiálních stránkách, že se dost razantním způsobem mění to, jak bude přistupovat k pasažérům. Web ndtv.com přišel s informacemi, čeho a proč se to přesně týká.

„Cílem tohoto kroku bylo, aby se všichni cestující na palubě cítili vítáni, včetně těch, kteří se neidentifikují jako muži nebo ženy,“ řekl agentuře AFP tiskový mluvčí letecké společnosti. Tímto krokem se snaží přiblížit genderové politice.

Pokud tak personál bude s kýmkoliv chtít mluvit, bude muset používat pouze oslovení neutrální, nečekejte tedy, že by vás na palubě tohoto letadla oslovili pane či paní. Jako první s touto informací přišel zahraniční deník Bild.

Neutrální formulace, vize budoucnosti

„Posádkám se dává pokyn, aby si vybraly pozdrav, který zahrnuje všechny cestující. Nejčastěji budou používat tedy formulace ‚milí hosté‘ nebo jednoduché ‚krásné ráno/večer‘,“ informoval o tom tiskový mluvčí společnosti, který se dostal pod palbu novinářských otázek.

Společnost má mnohem větší cíle, a to je skutečně jen začátek něčeho velkého. Podle zahraničních médií se to týká všech sesterských společností, tedy i švýcarské, rakouské, bruselské a letecké společnosti skupiny Eurowings.

Řekneš, že jedeš načerno, takže jsi rasista

Společnost přišla s vysvětlením, že se snaží nebinární lidi či osoby s jiným genderem začlenit do společnosti alespoň tímto gestem, aby se na její palubě cítili příjemně a v pohodlí. Německo je jedna z mála zemí, která se globálně zaměřuje na rovnost v tématu multikulturní společnosti.

Jenže v samotné otázce genderu a oslovování osob tak, aby někdo někoho neurazil, jsme podle odborníků už za hranou toho, co někteří z nás vydrží tolerovat a akceptovat. Některá velká města totiž čelí i útokům ze strany obyvatel z toho pohledu, že jsou rasistická a měla by svá jednání přehodnotit.

Například velká města jako Berlín, Mnichov a Hamburk nebudou ve svých dopravních prostředcích používat slovo „Schwarzfahren“ (v překladu černá jízda) v kontextu jízdy bez platného jízdného. Reagují tak na mnoho stížností za uplynulých několik týdnů, kdy jej lidé označovali za rasistický postoj vůči lidem černé pleti.

Po přečtení několika zahraničních médií o tomto tématu je více než jisté, že někteří lidé tento přístup kvitují, ale najdou se i tací, podle kterých je toto rozhodnutí nepřijatelné. A to ať se bavíme o oslovení v letadlech, tak i zákazu používání slova ‚černá jízda‘. Jak deník Bild jasně naznačil, všechno by mělo mít své meze.

Autor: Ivan Glaser



Související články