Dánská premiérka svou úlohu během pandemie zvládla, říká expert o Mette Frederiksen

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Mette Frederiksen
Zdroj: Profimedia

V Dánsku od úterý přestala platit velká část protipandemických opatření. Lidé už nemusejí v tramvajích a ve většině prostor nosit roušky, mohou se volně shromažďovat v libovolném počtu, nemusejí se prokazovat certifikátem o bezinfekčnosti. Po vzoru tohoto severského státu rozvolňuje i celá řada dalších zemí.

Země zdůvodňuje své rozhodnutí tím, že již teď je proočkovanost obyvatelstva více než 80 procent a navíc řádí v zemi především varianta omikron, která není pro lidské životy tolik ohrožující. Ačkoli má vyšší nakažlivost, její dopady na zdraví jsou méně nebezpečné než u původních verzí covidu-19.

Podle Christiana Kvorninga Lassena, zástupce ředitele a vedoucího výzkumu Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM, je v souvislosti se situací třeba pochválit především dánskou předsedkyni vlády Mette Frederiksen, která dosáhla v rámci pandemie a protiepidemických opatření vynikající výsledky.

Nikdy nebyla bezchybná

Lassen pro Přehledně24 shrnuje, že předsedkyně vlády v Dánsku nikdy nebyla bez chyb, a mnoho lidí v zemi ji dokonce odmítalo uznávat. Ta jako každý politik má i ona své příznivce a odpůrce. Co se ale týče pandemie, zvládla vše bez chyb a ve své pozici má rozhodně místo zasloužené.

„Její popularita v posledních měsících postupně klesala, ale celkově se během pandemie těšila nárůstu podpory,“ říká Lassen. „Její chování nebylo bezchybné, ale obecně panuje shoda v tom, že se jí podařilo dobře nasměrovat zemi přes nejhorší krizi, kterou Dánsko zažilo od druhé světové války,“ dodává.

Odborník navíc potvrzuje, že je velmi nízká pravděpodobnost na změnu dánské předsedkyně vlády. Další volby by se zde měly konat v roce 2023, je ale jen velmi těžko představitelné, že by opozice dokázala Frederiksen z vlády sesadit. Má sice plno slabých stránek, ale díky koronavirové pandemii si získala lid na svou stranu.

Po vzoru Dánska rozvolňují i další země

V Dánsku v současné době zmizela velká část protiepidemických opatření, platí zde ale nadále dodržování nošení roušek ve zdravotnictví a sociálních zařízeních. Podobně jako v této zemi i na mnoha dalších místech světa postupně dochází k rozvolňování.

K omezení zákonů přikročilo už i Rakousko a Španělsko, zvažuje ho dokonce Velká Británie, a také v Norsku byla velká část opatření zrušena. V České republice probíhalo v posledních dnech dlouhé jednání vlády o novele pandemického zákona, které nakonec skončilo částečným rozvolněním.

Roušky u nás sice platí i nadále, lidé se již ale nemusejí například v restauracích prokazovat certifikátem o bezinfekčnosti. Nicméně to neznamená, že je situace u konce, koronavirus ve světě stále zuří a je jen otázkou, jak bude jeho běsnění pokračovat dál.

Zdroj: CNN, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články