Dcera Vladimíra Putina dostala domácí vězení. Její otec má zřejmě strach, že už by se nevrátila

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Voroncovovova Marija
Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině zasáhla do života téměř všech lidí na této planetě. Nejvíce pochopitelně samotným Ukrajincům. Čím dál častěji se ale ukazuje, že značný vliv má také na život bohatých, prominentních Rusů. A rozhodně ne v dobrém. Příkladem má být dokonce i Putinova vlastní dcera.

Už dva měsíce uplynuly od doby, kdy Rusko spustilo svou údajně speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Drtivá většina Evropy tento akt odsoudila jako nepřipustitelný zásah do práv suverénního státu.

EU postihuje bohaté a vlivné Rusy

Od té chvíle se mnoho zemí snaží Ukrajině pomoci. Přijímá uprchlíky a na místa bojů posílá materiální pomoc i zbraně. A také se snaží Rusko „přivést k rozumu“ za pomoci různých sankcí, které mají postihnout ruskou ekonomiku, ale také ty nejvlivnější ruské obyvatele.

Už s pátým takovýmto sankčním balíkem přišla nedávno Evropská unie. Do něj přidala nových 217 jmen ruských činitelů, na které nově sankce dopadnou. Obvykle se jedná o perzekuci ve formě vyhoštění či zákazu pobytu a také obstavení movitého i nemovitého majetku.

Právě v tomto balíčku se objevily i dvě prezidentovi oficiálně uznané dcery, a to Marija Voroncovová a Jekatěrina Tichonovová. Kromě nich má pravděpodobně Putin ještě jednu dceru.

Putin zakázal dceři vycestovat

Právě starší Putinova dcera Marija má kromě sankcí ještě další problém — nemůže totiž vycestovat z Ruska. A nenařídil jí to nikdo jiný než její vlastní otec. Informaci přinesl zpravodajský server CNN Prima NEWS s odkazem na britský zpravodajský web Standard.

„Marija Vladimirovna Voroncovová, nejstarší dcera ruského prezidenta, nedávno požádala svého otce, aby jí dovolil opustit zemi pod záminkou oslav jejích narozenin ve ‚spřátelené‘ zemi s horkým klimatem ve společnosti jejího nového přítele. Putin její žádost kategoricky odmítl a posílil její ochranu,“ objevilo se nedávno na sociální síti Telegram.

To, zda se opravdu jednalo o záminku a známá ruská vědkyně se opravdu snažila ze země utéci, zůstane asi zřejmě tajemstvím.

Pravdou ale je, že Marija už od mládí hodně cestovala. Několik let žila se svým dnes už bývalým manželem nizozemským podnikatelem Jorritem Faasenem v západním Nizozemsku.

Otcova válka jí překazila pracovní plány

Po roce 2013, kdy došlo k eskalaci napětí mezi Ruskem a Ukrajinou, se dokonce obyvatelé rovinaté země vyjádřili v tom smyslu, že by měla být Voroncovová z jejich země vyhoštěna.

Nakonec z Nizozemska tedy odešla a nyní má žít v luxusním bytě v Moskvě. Ještě před válkou měla navíc dost ambiciózní plán. Chtěla vybudovat luxusní moderní lékařské pracoviště, které by se specializovalo na děti s genetickými vadami.

Projekt, který vznikl za vydatné podpory ruského státu, měl cílit výhradně na tu nejbohatší zahraniční klientelu. V současné geopolitické situaci je to ale spíše utopie.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Seznam Zprávy, Prima ŽenyTelegram

Autor: Markéta MladáSouvisející články