Devadesátiletá žena přišla o 32 milionů dolarů kvůli telefonnímu podvodu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
podvod telefon
Zdroj: Tero Vesalainen/Shutterstock.com

Hongkongská policie řeší dost ojedinělý případ loupeže, který u ní nemá obdoby. Žena, které je 90 let, se stala obětí podvodného telefonního hovoru, který ji vyšel velmi draho. Celkem totiž přišla o bezmála 32 milionů dolarů. Policie pachatele už zatkla.

„Žena kontaktovala policii 2. března a řekla jí, že provedla celkem 10 plateb poté, co jí podvodníci přes telefon řekli, že její totožnost byla zneužitá při trestné činnosti v pevninské Číně,“ stálo v policejním prohlášení podle CNN.

Provedla několik transakcí

Podle výpovědi okradené ženy v roce 2020 dotyčná obdržela zvláštní hovor od někoho, kdo prý pracuje v oblasti vymáhacího práva v Číně. Důvěřivé ženě v tu chvíli nebylo podle dostupných informací na celé situaci nic divného.

„Poté ji doma navštívil muž, který se údajně představil jako úředník pro vymáhání práva na pevnině, a dal jí mobil, s nímž s nimi mohla komunikovat,“ uvedla policie. Žena následně provedla několik transakcí na dva různé bankovní účty.

25. března tohoto roku policie konečně zatkla možného podezřelého. Má jím být teprve devatenáctiletý muž. V nedávné době byl propuštěn na kauci a na policejní stanici se dle CNN musí hlásit koncem dubna.

Vyšetřování však podle policie stále probíhá, není tak vyloučené, že pachatel není jen jeden. Ze zahraničního tisku vyplývá, že policie předpokládá, že za celým případem stojí vícero lidí.

Okradená žena žije v nejdražší hongkongské čtvrti, v oblasti zvané The Peak, uvádí South China Morning Post. Exkluzivní enkláva sedí v nejvyšším bodě ostrova Hong Kong. Je tak více než jasné, že pachatel šel po jejích penězích na jistotu.

Jiný muž přišel o 74 milionů dolarů

„V říjnu 2020 zaplatila 65letá žena téměř 10 milionů dolarů lidem, kteří ji obvinili z účasti na praní peněz v Číně,“ uvedla South China Morning Post. Minulý týden byli v souvislosti s incidentem zatčeni tři muži, dodala policie.

V Číně to není zase tak zvláštní. V lednu 2019 pětaosmdesátiletý muž přišel o téměř 74 milionů dolarů ve zlatém podvodu, ve kterém o stejnou částku přišlo ještě sedm dalších lidí. Podle policie tyto případy není snadné vyřešit a mnohdy jsou téměř nedohledatelné.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články