Díky svému netradičnímu koníčku zachránil život muži vzdálenému 800 kilometrů daleko

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
muz vysilacka
Zdroj: Profimedia

Bill Scott se věnuje už přes 40 let amatérskému odposlechu z vysílačky. Nejedná se o nic nelegálního, důchodce má doma jednoduše radiostanici, na kterou chytá nejrůznější frekvence, které jsou ve světě přístupné. Podobným koníčkem se podle něho živí mnoho lidí. On ale nečekal, že díky němu někomu zachrání život.

Bill tvrdí, že se mu podařilo komunikovat s mnoha lidmi. Mluvil prý s osobami z více než 30 států a jeho největším úspěchem bylo, když se spojil s Mezinárodní vesmírnou stanicí, která neměla zabezpečenou frekvenci. Obvykle se mu ale podařilo spíše připojit se k dalším amatérským nadšencům.

„Někdy zachytím jen vysílačky v nákladním autě projíždějícím okolo domu. Jindy se mi ale podaří naladit se na lidi ze širokého světa,“ vysvětluje. Jednou z osob, se kterou Bill dříve komunikoval pravidelně, se stal i Skip Kritcher.

Jednou ho i navštívil

Se Skipem si díky společným koníčkům Bill rozuměl. A tak přestože žili přes 500 mil (zhruba 800 kilometrů) daleko od sebe, jednou ho dokonce i navštívil. Pak ale komunikace mezi nimi utichla a dlouhé roky se každý věnoval svému koníčku nezávisle na druhém.

Jenomže právě jedna jediná návštěva stačila k tomu, aby Skip nepřišel o život. Když totiž jednoho dne pocítil slabost, než stihl přivolat pomoc, upadl na zem a jediné, na co dosáhl, byla právě vysílačka. Vytočil na ní náhodnou frekvenci a shodou okolností se dovolal právě Billovi.

Ten si zpočátku myslel, že jde o omyl. Neslyšel dobře, co muž na druhé straně říká a až po chvíli mu došlo, o koho vůbec jde. Teprve potom pochopil, že se něco děje a že jeho přítel potřebuje pomoc. Jenomže nebýt své ženy, nevěděl by, co a jak.

Zdravotní sestra v rodině

Billova manželka je bývalou zdravotní sestrou, která podle toho, jak muž ve vysílačce mluvil, hned poznala, že se jedná o příznaky mrtvice. Velmi špatná mluva totiž nebyla signálem, ale tím, že Skip ochrnul na jednu polovinu těla a nemohl pořádně vyslovovat slova.

Díky tomu, že už u Skipa manželé jednou před lety byli, mohli navigovat záchranáře, kteří se nakonec dostali na místo včas a pomohli muži do nemocnice. Ukázalo se, že to byla pomoc doslova na poslední chvíli. Podle slov záchranářů by totiž Skip zemřel, kdyby se nedovolal právě svému příteli.

Amatérský koníček a staré přátelství, které si oba muži mysleli, že je dávno zapomenuto, tak nakonec zachránily jednomu člověku život. Skip a Bill nyní plánují další setkání a oba přísahali, že tentokrát jejich přátelství jen tak neskončí.

Zdroj: wwnytv.com, sacramento.cbslocal.com, spotlightstories.co

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články