Dojemné rozdělení siamských dvojčat: Po roce se holčičky konečně mohly podívat jedna druhé do očí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dvojcata
Zdroj: Shutterstock

Ačkoli je dnes již lékařská technologie pokročilá a ve světě se dělají operace, které rozdělují siamská dvojčata, má takovýto zákrok samozřejmě vždy svá rizika. Nebezpečí pro oba sourozence nastává, ať už jsou spojeni jakoukoli částí těla, pokud jde ale o hlavu, není třeba zdůrazňovat, že se nejedná o snadnou operaci.

Operací, při kterých byla od sebe oddělena siamská dvojčata srostlá hlavou, bylo ve světě vykonáno pouze dvacet. Ve všech případech bylo zapotřebí hned několik odborníků, kteří dlouhé týdny vše připravovali, aby nemohla nastat žádná složitá situace.

Stejně tak chirurgové, kteří později operaci prováděli, museli být vždy pověření odborníci, kteří si byli jisti tím, co dělají. I tak ale existovala rizika. A jinak tomu nebylo ani v případě operace ročních holčiček z Izraele. Nakonec naštěstí vše dobře dopadlo a dnes se mohou dvojčata konečně jedno druhému podívat do obličeje.

Spojené zadní částí hlavy

Holčičky, jejichž jména nebyla nikde zveřejněna, se narodily zhruba před rokem. Spojeny byly již od prvního okamžiku zadní částí hlavy, takže starat se o ně nebylo pro rodiče ani trochu snadné. Kdykoli k nim byla jedna obličejem, druhá byla zády. Není se čemu divit, že chtěli rodiče pro své dcerky to nejlepší.

Proto začali plánovat operaci. Samozřejmě velmi dlouho trvalo, než se vše připravilo. Nebylo vůbec jisté, zda bude moci k zákroku dojít, protože v Izraeli mělo jít o první operaci tohoto druhu a odborníci si na ni příliš netroufali. Nakonec se ale odhodlali a plán byl dotažen do konce.

Odborníci se obávali toho, že by mohlo dojít ke komplikacím během zákroku, ale i po něm. Několik hodin po operaci proto bylo pro rodiče kritických. Museli jen čekat, co se dozvědí. Dnes už si ale mohou být jisti, že je všechno v pořádku a holčičky podle všeho budou moci vést normální život.

Dvanáctihodinová operace

Operace trvala celkem 12 hodin. Desítky odborníků z Izraele i zahraničí museli dívky oddělit a vytvořit jim novou pokožku hlavy, která byla předem připravena na základě 3D modelu pečlivě propočítaného odborníky na podobné situace.

Měsíce před chirurgickým zákrokem byly dívkám do hlav vloženy nafukovací silikonové vaky, které se pravidelně rozšiřovaly a natahovaly kůži. Nová kůže pak byla použita k utěsnění jejich hlav po rekonstrukci lebek. Tento složitý zákrok přinesl izraelskému lékařství velkou slávu.

Dnes dívky jedí i dýchají samostatně, nemají žádné známky poruch fyzických ani psychických a předpokládá se, že budou naprosto zdravé. Samozřejmě to ale nelze říci s úplně stoprocentní jistotou a je tu stále malá šance, že se dříve nebo později nějaké komplikace objeví.

Zdroj: bbc.com, reuters.com, standard.co.uk

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články