Dvě ženy poničily obraz v londýnské National Gallery. Slavné dílo polily tomatovou polévkou

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
gogh_london
Zdroj: Leanne Chan / Shutterstock

Dvě ekologické aktivistky z hnutí Just Stop Oil v pátek poničily rám slavného obrazu Slunečnic ikonického malíře Vincenta van Gogha. 14. října v National Gallery na Trafalgar Square v Londýně proběhla demonstrace v podobě potřísnění obrazu rajčatovou polévkou a následné debaty na téma Co má větší cenu? Umění, nebo život?

„Má umění větší cenu než život? Víc než jídlo? Víc než spravedlnost? Krize životních nákladů je způsobena fosilními palivy. Každodenní život se stal nedostupným pro miliony studených hladových rodin. Nemohou si dovolit ani ohřát plechovku polévky,“ cituje slova aktivistky Phoebe Plummer britský deník The Telegraph. Obě ženy se po aktu přilepily na zeď galerie.

Cena obrazu se odhaduje na 84,2 milionu dolarů, vyčíslila hodnotu díla tisková zpráva společonsti Just Stop Oil. Naštěstí je plátno za sklem, a tak se poničení týká pouze jeho rámu. I přesto se ale jedná o trestný čin a obě aktivistky byly po zásahu policie zatčeny.

V oficiálním prohlášení Národní galerie v Londýně zveřejněném na twitteru stojí popis události a potvrzuje, že obraz zůstal nepoškozen a v současné době je již opět vystaven na svém původním místě:

Organizace proti ropě

Just Stop Oil je skupina ekologických aktivistů, kteří protestují proti licencování a výrobě nových fosilních paliv. Formace vznikla v letošních roce a velmi aktivně protestuje proti těžbě ropy a plynu ve Spojeném království.

Současný stav těžby ropy označuje jako obscénní a genocidní politiku a dodává, že tato situace zničí rodiny a komunity a dovede to zemi k hladomoru a vyvražďování chudých. Jejich řešením je přechod na svět s nízkou energií a uhlíkem, a to do osmi let.

Agresivní protestní metody

Společnost čelí velké kritice kvůli svým agresivním protestním metodám. Za účelem zviditelnit se totiž protestují na velkých akcích a během svých protestů se často dopouštějí vandalismu.

Za svou krátkou dobu působnosti stihli narušit několik celosvětově sledovaných událostí, například 75. udílení filmových cen Britské akademie (BAFTA) nebo fotbalový zápas na stadionu fotbalového Arsenalu v Londýně. Ke všem těmto protestům se Just Stop Oil velmi hrdě hlásí na svých stránkách.

Vandalové v galeriích

Ani v londýnské Národní galerii nebyli aktivisté ze spolku proti těžbě ropy poprvé. V červenci demonstranti přelepili obraz Vůz na seno Johna Constabla svou vlastní verzí obrazu apokalyptické budoucnosti a následně se také přilepili lepidlem, tentokrát k rámu obrazu, jak uvádí list The Guardian.

K protestům došlo například i v Královské akademii, kde si demonstranti přilepili ruce k reprodukci obrazu Poslední večeře Leonarda da Vinciho a na zeď pod něj nastříkali heslo NO NEW OIL.

Spojené království ovšem není jedinou zemí, kde se tato organizace proti těžbě ropy angažuje. Sesterské projekty jsou k nalezení v USA, Švédsku, Německu, Kanadě, Švýcarsku, Norsku, Itálii, Francii a Austrálii, uvádějí stránky Just Stop Oil.

Zdroj: Just Stop Oil, The Telegraph, Twitter, The Guardian

Autor: Veronika HolcováSouvisející články