Elon Musk chce mít celý Twitter. Nabídka je podle jeho slov konečná

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
elon musk
Zdroj: AFP PHOTO / TED CONFERENCES / Ryan LASH

Elon Musk nedávno získal několik procent akcií ve společnosti Twitter a už poslal nabídku na koupi celé společnosti. Tu hodnotí na zhruba 43 miliard dolarů. Už nyní je největším akcionářem firmy.

Majitel automobilky Tesla se netají svými ambicemi. Jeho nejlepší nabídkou na koupi Twitteru je 43 miliard dolarů. Firma má podle jeho slov obrovský potenciál, který právě pod jeho křídly může rozvinout. Musk také řekl, že chce firmu stáhnout z burzy. Twitter o jeho nabídce uvažuje.

Nejbohatší člověk světa chce ovládnout celý Twitter

Musk nabízí Twitteru 54,20 dolarů v hotovosti za jednu akcii, což je ještě o 54 % více, než jakou měla hodnotu na konci ledna. „Investoval jsem do Twitteru, protože věřím v jeho potenciál stát se platformou pro svobodu projevu na celém světě,“ řekl Musk.

„Věřím, že svoboda projevu je společenským imperativem pro fungující demokracii. Od té doby, co jsem se stal akcionářem společnosti, si však uvědomuji, že ve své současné podobě nebude ani prosperovat, ani sloužit tomuto společenskému imperativu. Twitter je třeba transformovat na soukromou společnost,“ dodal.

O tom, jestli Twitter nabídku přijme, nebo ne, se rozhodne v nejbližších dnech. Představenstvo uvedlo, že nezávaznou nabídku obdrželo a rozhodne se v nejlepším zájmu všech akcionářů. Sám Musk již vlastní 9,2 % společnosti, což z něj dělá největšího akcionáře.

Musk ale nebude podle šéfa Twitteru Paraga Agrawala členem správní rady, do roku 2024 měl být ale ředitelem. Po dobu, kdy by členem nebyl, nesměl vlastnit více než 14,9 % akcií Twitteru. Musk ale podle některých odborníků místo odmítl, aby mohl mít větší podíl.

Musk prostředky na koupi společnosti má

Majitel Tesly a nejbohatší muž na světě disponuje obrovským majetkem. Jeho majetek podle agentury Bloomberg činí asi 259 miliard dolarů. Podle Muska je jeho nabídka konečná a rozhodně nelepší. Jestli společnost odmítne, Elon přehodnotí svůj podíl ve firmě.

„Není to výhrůžka, prostě to není dobrá investice beze změn, které je třeba provést,“ uvedl Musk na pravou míru. Jestli to Musk myslel jako výhružku, nebo ne, asi už nikdo nezjistí. Akcie Twitteru ale mohou rychle začít klesat, protože Muskova přítomnost ve firmě je naopak posiluje.

Musk sám řekl, že má dostatek majetku, aby mohl obchod provést a z Twitteru udělat platformu, která bude pro lidskou budoucnost nezbytná. V sociální síti vidí velký potenciál a jeho krok byl jen otázkou času. Někteří akcionáři možná budou proti, ale pravděpodobně Twitter nabídku přijme, uvedla ČTK.

Zdroj: Bloomberg, ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články