Elon Musk koupil Twitter. Nyní žertuje, že koupí i Coca-Colu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
Elon Musk
Zdroj: Naresh777 / Shutterstock.com

Nejbohatší muž světa, šéf společností Tesla a SpaceX Elon Musk po převzetí firmy Twitter na svůj profil ve vtipu napsal, že příště zakoupí společnost Coca-Cola, aby do coly vrátil její původní složku, kokain.

Coca-Cola je sladký nápoj hnědé barvy s obsahem kofeinu a bezkokainového výtažku koky. Na trh byl uveden roku 1886, od roku 1892 jej vyrábí The Coca-Cola Company. Nápoj vynalezl roku 1886 lékárník doktor John Stith Pemberton v Atlantě v USA a jeho složení i účel bylo naprosto odlišné od toho, které známe dnes.

Původní receptura totiž obsahovala dvě základní složky, výtažky koky a ořechu koly, s obsahem kokainu a kofeinu, a cola obsahovala také víno.

Takzvané Marainiho víno se pravděpodobně stalo inspirací pro Coca-Colu, základem nápoje bylo bordeauxské víno a extrakt z listů koky a nápoj byl propagován jako posilující prostředek k léčbě tělesné i duševní slabosti, nechutenství, malomyslnosti a nedostatku energie.

Alkohol? Nepřijatelné!

Ovšem pravděpodobně v důsledku vyhlášené prohibice v Atlantě musela být cola nealkoholická, aby se mohla dále prodávat a distribuovat. Proto z receptury Pemberton odstranil víno, nápoj tak splňoval potřebné požadavky doby a dále jej propagoval jako posilující prostředek pro osvěžení ducha, proti bolestem hlavy a únavě a pro rekonvalescenci po chřipce.

Lékárníci i lékaři jej měli za lahodný nápoj a medicínské tonikum pro tělo i duši, které dodá sílu přepracovaným mužům, zesláblým ženám i churavým dětem, posílí mozek i krev, dá svalům sílu a pružnost a zajistí dobré zdraví a dlouhý život. Rychle se stal oblíbenou pochoutkou nejen smetánky, ale i sportovců, a díky docela nízké ceně i obyčejných lidí.

Po nátlaku veřejného mínění byl v roce 1903 kokain z receptu také vyškrtnut a nahrazen vyšším obsahem kofeinu. Aby nápoj neztratil svou autentickou chuť, je do něj stále přidáván výtažek z koky zbavený kokainu.

Vizionář vtipálek

Nápoj Coca-Cola se neustále těší velké popularitě mezi konzumenty a společnost díky tomu má obrovské každoroční obraty. Pokud by Musk o její koupi opravdu uvažoval, musel by sáhnout velmi hluboko do peněženky, ovšem zisky by se mu jistě brzy vrátily, nepočítaje, kdyby opravdu zvažoval návrat k původnímu receptu.

Není to jediný vtípek, který Musk na svém twitteru sdílel. Nedávno například zavtipkoval, že zakoupí společnost McDonald’s, aby spravil všechny přístroje na zmrzlinu. V dalším tweetu si sám ze sebe udělal legraci s tím, že zázraky zatím konat neumí.

Zdroje: Aktuálně, iDNES, Twitter

Autor: Veronika HolcováSouvisející články