Elon Musk kupuje Twitter. Ředitel společnosti se obává, jakým směrem se bude firma dál ubírat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
elon musk
Zdroj: Profimedia

Twitter včera oznámil, že americký miliardář Elon Musk kupuje společnost, a to za částku 44 miliard dolarů, tedy asi bilion korun. Musk tím pádem získá nad vlivnou sociální sítí veškerou kontrolu, po dokončení transakce budou proto akcie Twitteru staženy z burzy, na kterou v roce 2013 vstoupily.

Už začátkem dubna Musk oznámil, že koupil devítiprocentní podíl ve společnosti. V polovině měsíce pak ale přišel s nabídkou na převzetí kompletně celého podniku. Firma jednohlasně návrh přijala a nyní ho musí ještě odsouhlasit akcionáři a regulátoři.

Musk tvrdí, že Twitter je nutné převést do soukromého vlastnictví, jinak se údajně nemůže dál rozvíjet a využít potenciál, který jako platforma pro svobodné vyjadřování má. Bílý dům se dnes odmítl jakkoli k celé věci vyjádřit, Bidena nicméně dlouhodobě znepokojuje síla sociálních médií, především pak schopnost šířit dezinformace.

Digitální náměstí

„Svoboda projevu je základem fungující demokracie a Twitter je digitální náměstí, na kterém se diskutuje o zásadních věcech pro budoucnost lidstva. Twitter má obrovský potenciál. Těším se, že budu s touto firmou a s uživatelskou komunitou pracovat na jeho využití,“ řekl Musk.

Twitter začal pro společnost fungovat v roce 2006. Původně umožňoval pouze posílat a číst příspěvky do 280 znaků. Velmi rychle se stal fenoménem a vyvíjel se jako síť, která pomáhala lidem šířit i získávat informace. V roce 2013 vstoupil Twitter na burzu.

Vedení Twitteru v současné době netuší, jakým směrem se bude firma ubírat. Podle BBC se ředitel společnosti Parag Agrawal svěřil se svými obavami zaměstnancům, kteří jsou nyní ve stresu a nemají tušení, co bude se sociální sítí dál.

Výrazné změny

„Vím, že to je významná změna a že pravděpodobně vstřebáváte, co to znamená pro vás i pro budoucnost Twitteru,“ cituje slova Agrawala iDNES. Převzetí sítě by mělo být hotovo do několika měsíců. Očekávají se velké změny, o kterých Musk již dříve mluvil.

„Až bude dohoda uzavřená, nevíme, jakým směrem platforma půjde,“ řekl ředitel společnosti zaměstnancům podle zahraničních médií. Dodal ale, že ohledně dalších plánů se bude snažit s Muskem vést debaty a směrovat ho správným směrem, ačkoli je jasné, kdo bude mít hlavní slovo.

Spoluzakladatel Twitteru a její někdejší šéf Jack Dorsey s koupí společnosti americkým miliardářem však souhlasí. „V principu se domnívám, že Twitter by nikdo neměl vlastnit nebo řídit. Chce být veřejným majetkem, nikoli firmou. Když ale vezmeme v potaz problém, že firmou je, Elon představuje ojedinělé řešení, kterému důvěřuji. Důvěřuji jeho misi rozšířit světlo vědomí,“ objasnil Dorsey v sérii svých příspěvků.

Zdroj: Česká televize, iDNES, Washington Post, BBC

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články