Elon Musk nařídil zaměstnancům návrat do kanceláří. Zrušení home officu je ale podle odborníků krok zpět

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tesla
Zdroj: Profimedia

Šéf společnosti Tesla Elon Musk dal svým zaměstnancům jasnou volbu: buď se vrátí z home officu do kanceláře, kde stráví minimálně 40 hodin týdně, nebo v práci skončí. Vyplývá to z e-mailu, který nedávno všem zaměstnancům Tesly dorazil. Inovace podle slov Muska prý vyžaduje osobní kontakt.

Pravost e-mailu, jehož záznam se objevil i na twitteru, potvrdila podle zahraničního webu Bloomberg i agentura Reuters, která informaci prověřovala. Společnost Tesla ale zatím na žádný dotaz nereagovala. Média se proto pokouší i nadále zjišťovat vyjádření kohokoli z vedení firmy, prozatím bezúspěšně.

„Každý v Tesle musí strávit v kanceláři minimálně 40 hodin týdně,“ napsal Musk v e-mailu, který dorazil zaměstnancům v úterý navečer. Nejbohatší muž planety vzkázal svým zaměstnancům, že pokud nebudou respektovat jeho rozhodnutí, mohou rovnou v práci skončit.

Bez něj by prý Tesla dávno zkrachovala

Musk se v e-mailu vychválil a v podstatě připsal veškeré zásluhy za prospěch firmy sobě, své zaměstnance upozornil, že aby mohla společnost vzkvétat, je potřeba, aby se lidé vídali osobně a nad inovacemi hovořili pravidelně. To řada zaměstnanců chápe, vzdát se home officu ale nechtějí.

„Proto jsem v továrně v podstatě bydlel – aby mě pracovníci na lince viděli, abychom pracovali vedle sebe. Kdybych to nedělal, Tesla by už dávno zkrachovala,“ podotkl šéf firmy. Neuvědomuje si ale, že možnosti jsou už dnes jinde? Právě on by to mohl vědět nejlépe.

Minulý měsíc měl Musk proslov o tom, že Američané skoro vůbec nechodí do práce. Zdá se mu, že na home officu, který se nastavil během doby koronaviru, většina lidí zlenivěla. Právě zaměstnanci Tesly ale během práce z domova své výkony naopak znásobili a v minulosti si situaci řada lidí chválila.

Krok zpět

Kromě toho, že se v době koronaviru podle iDNES ukázalo, že efektivita práce zaměstnanců stoupá, má práce z domova i mnoho dalších výhod. Šetří totiž zaměstnavatelům peníze za pronájem prostor, za energie, a snižují také riziko opětovného vypuknutí pandemie.

V současné době je i podle webu e15 home office podporovaným trendem, který uznává řada velkých společností. Musk si ale myslí své. „Jsou samozřejmě společnosti, které to nevyžadují, ale kdy naposledy dodaly skvělý nový produkt? Už je to nějaká doba,“ napsal v e-mailu.

Řada zaměstnanců z jeho rozhodnutí radost opravdu nemá, objevují se dokonce i spekulace o hromadném odchodu pracovníků z Tesly. „Pokud dojde k hromadnému odchodu, jak by Tesla dokončila projekty? Nemyslím si, že by z toho investoři měli radost,“ napsal jeden z pracovníků. Další dodal, že to snad Muskovi dojde, a nakonec se svého rozhodnutí vzdá.

Zdroj: Twitter, e15, Bloomberg, VTM, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články