Elon Musk přes své právní zástupce ohlásil odstoupení od smlouvy o koupi Twitteru

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Elon Musk Twitter
Zdroj: Profimedia

Generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk ukončil probíhající smlouvu o koupi se společností Twitter. Jako důvod ukončení bylo údajné závažné porušení několika ustanovení dohody. Informaci zveřejnila Komise pro cenné papíry a burzy (SEC).

Zatím se však Musk ani Twitter k situaci oficiálně nevyjádřili. Není tedy jasné, co se bude dít dále.

Musk začal couvat brzy po oznámení koupě

Musk oznámil koupi společnosti Twitter v dubnu s tím, že za ni zaplatí 44 miliard dolarů. Posléze shromáždil skupinu spoluinvestorů a společně se svým majetkem tak získal finance potřebné ke koupi.

Následně však začal pochybovat o správnosti svého rozhodnutí, když došlo ke globálnímu výprodeji technologických akcií. Musk začal oponovat, že Twitter nadhodnotil akcie společnosti a jako záminku odstoupení označil roboty na Twitteru.

Muskovi právníci zaslali společnosti dopis, v němž Twitter obvinili, že „selhal nebo odmítl“ předat informace o skutečném počtu robotů nebo spamových účtů na webu.

„Twitter někdy ignoroval požadavky pana Muska, někdy je zamítl z důvodů, které se zdají být neopodstatněné, a někdy tvrdil, že vyhověl, zatímco poskytl panu Muskovi neúplné nebo nepoužitelné informace,“ stojí v dopise.

Washington Post však toto rozporuje s tím, že právě problém se spamy byl jeden z důvodů, kvůli kterým chtěl Musk Twitter koupit.

Čeká se na další kroky Twitteru

Deník Wahington Post jako jednu z možností dalšího postupu zmínil, že by se Twitter mohl obrátit na soud a žádat dokončení smlouvy ze strany Muska.

Tato možnost se zdá velmi pravděpodobná po pátečním příspěvku předsedy správní rady Twitteru Breta Taylora.

„Správní rada je odhodlána uzavřít transakci za cenu a podmínky dohodnuté s panem Muskem a plánuje podniknout právní kroky k vynucení dohody o fúzi. Jsme přesvědčeni, že u soudu v Delaware zvítězíme,“ uvedl na svém twitterovém účtu.

I vzhledem k červnovému vyjádření Twitteru se tento krok dá očekávat. „Máme v úmyslu uzavřít transakci a vymáhat dohodu o fúzi za dohodnutou cenu a podmínek,“ stálo v prohlášení.

Pokud se však Twitter i přes tato prohlášení rozhodne akceptovat Muskovy argumenty, bude muset Musk dle Echo24 zaplatit za nedodržení dohody pokutu ve výši 1 miliardy korun. I tato pokuta by však mohla vést k soudnímu jednání.

Správní rada Twitteru totiž možná bude tuto pokutu chtít soudně rozporovat. Muskovo jednání totiž velmi uškodilo akciím společnosti. Oproti ceně 54 dolarů, za kterou se akcie prodávala v dubnu, klesla nynější hodnota na necelých 37 dolarů. Vyplývá to z informací ČTK.

Zdroj: Echo 24, Washington Post, ČTK

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články