Elon Musk zveřejnil na sociální síti návrh ukrajinsko-ruského míru. Schytal kritiku od politiků i sledujících

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
elon musk
Zdroj: Profimedia

Americký podnikatel Elon Musk pobouřil nejen Ukrajinu, když na svém twitterovém profilu představil takzvaný mírový plán, ve kterém by se měl Kyjev Krymu vzdát a přijmout fakt, že válku s Ruskem prohrál. Musk za svůj projev čelí na sociální síti velké kritice.

„Ukrajinsko-ruský mír: Obnovit volby anektovaných regionů pod dohledem OSN. Rusko odejde, pokud si to bude lid přát. Krym je formálně součástí Ruska, jak tomu bylo od roku 1783 (až do Chruščovova omylu). Ukrajina zůstává neutrální.

Tato slova zveřejnil Musk na svém profilu a téměř okamžitě se setkal s velkou vlnou nespokojených komentářů. Musk se svých sledujících na twitteru dotázal, zda s jeho mírovým plánem souhlasí. To se podle zahraničního webu BBC nelíbí především ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému.

Vlastní anketa jako odveta

Zelenský krátce po zveřejnění Muskovy ankety vytvořil svou vlastní, ve které se Ukrajinců ptá, zda se jim líbí více Musk podporující Ukrajinu, nebo Musk podporující Rusko. Nejen on se ale Muskovi tímto způsobem postavil.

Na sociální síti se přímo pod příspěvkem začaly objevovat komentáře, ve kterých lidé dávají podnikateli jasně najevo, co si o jeho slovech myslí. Řada osob se rozhodla vyjádřit se přímo hlasem v anketě.

Podle webu České televize k úterním 10:30 bylo z bezmála 2,5 milionu hlasujících přibližně 60 procent proti. „Pokud vám jde o ukrajinský lid, usilujte o mír,“ řekl miliardář podle webu The Guardian. Lidé si ale očividně nemyslí, že je jeho mírový plán správný.

Kritika z celého světa

Musk se setkal s kritikou od sledujících z mnoha zemí. „Já se teda nemohu dočkat, až navrhnete řešení také pro spor mezi Izraelem a Palestinou. Nebo Gondorem a Mordorem,“ napsal ironicky jeden z Muskových sledujících.

„Elone, člověče, zdá se, že jste ve škole promeškal pár lekcí historie. Navíc zní vaše návrhy velmi podobně těm Putinovým,“ dodal další. „Já jsem vás obdivoval jako pokrokového člověka, který dokáže ve světě ještě velké věci. Měl jsem za to, že jste rozumný jedinec. Ale mýlil jsem se,“ uvedl někdo jiný v komentáři.

Tentokrát si svým přístupem Musk příliš fanoušků nezískal. Ukrajinští političtí zástupci ho navíc podle serveru The Moscow Times obvinili z vysmívání se válce a rádi by, aby se za své jednání omluvil. To ale podle všeho Musk nemá v plánu.

Zdroj: BBC, Twitter, The Moscow Times, The Guardian, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články