Evropský parlament dnes bude řešit Vrbětice i podobu covid pasů

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Evropsky parlament
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Jednání Evropského parlamentu dále pokračuje. Včera byla na programu obchodní dohoda Evropské Unie a Británie. Dnes se bude řešit diplomatický spor České republiky a Ruska kvůli kauze Vrbětice, vyostřování situace kolem opozičního ruského lídra Alexeje Navalného, ale také podoba cestovních osvědčení, takzvaných covid pasů.

Na program byla nově zařazena debata o vztazích Evropské unie s Ruskou federací. Ty začínají být v poslední době čím napjatější. A to z obou stran.

Vztahy s Ruskem: Navalnyj, Skripal, Vrbětice a další

Unie se stále intenzivněji zabývá okolnostmi zadržení opozičního politika Alexeje Navalného a dalšími událostmi kolem jeho osoby. Například předběžným opatřením vydaným moskevským soudem, které omezuje činnost neziskových organizací založených právě Navalným.

Bez povšimnutí nezůstal ani pohyb ruských ozbrojených sil na hranicích s Ukrajinou. V jeden moment tam bylo dokonce víc vojáků než v roce 2014, kdy bylo zaútočeno na Krym.

Šéf diplomacie Josef Borrel bude s poslanci probírat také výbuch v muničním skladu Vrbětice a nelegální zapojení ruských agentů na území členského státu Unie.

Večer se pravděpodobně bude hlasovat o tom, jak se k události postaví Evropský parlament jako celek. Podle informací ČTK vyzve EP členské země, aby na podporu České republiky začaly koordinovaně vyhošťovat ruské diplomaty.

Stejný postup byl zvolen i při otravě Sergeje Skripala v roce 2018 v britském Salisbury.

Cestování po EU — podoba cestovního osvědčení se řeší

Dalším tématem poslanců budou „covid pasy“, které mají za úkol zjednodušit cestování mezi členskými zeměmi Evropské unie. Platit by měly pro lidi s očkováním, negativním testem nebo s dostatečným množstvím protilátek.

Nyní se řeší sjednocení požadavků jednotlivých zemí a také způsob zajištění ochrany osobních dat majitelů tohoto osvědčení. Definitivně by se o nich mělo rozhodnout do konce června.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články