EXPO 2020 v Dubaji končí, Češi si odvážejí speciální cenu

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
expo
Zdroj: Abie Davies / Shutterstock.com

Unikátní světová výstava EXPO 2020 se konala v termínu od 1. října 2021 do 31. března 2022 poprvé za svou historii v regionu MENA & SA (na Středním východě, v Africe a jižní Asii) a poprvé byla jejím hostitelem arabská země. Téma znělo „Connecting Minds, Creating the Future“, tedy v překladu spojování myšlenek, vytváření budoucnosti.

EXPO Dubaj 2020 se konalo ve Spojených arabských emirátech, konkrétně v prostoru mezi Dubají a Abú Dhabí o rozloze neuvěřitelných 438 hektarů. Hostování bylo SAE uděleno již v roce 2013 Mezinárodním úřadem pro výstavnictví na zasedání v Paříži.

Vedle propojování myšlenek a vytváření budoucnosti byly zásadními tématy EXPA udržitelnost, mobilita a příležitost. Akce měla začít už na podzim roku 2020, ale kvůli pandemii koronaviru byla o rok posunuta, název EXPO 2020 jí ale zůstal.

Česko mělo vlastní pavilon

Každý stát, který se EXPA účastní, má vlastní pavilon a výjimkou nebyla ani česká delegace. Tématem pavilonu bylo „České jaro“ a hlavním cílem bylo zaměřit se na udržitelnost.

Nacházela se zde rozsáhlá instalace upozorňující na dlouhou historii českého sklářství i restaurace podávající vyhlášenou národní kuchyni a české pivo.

Systém S.A.W.E.R.

Jádrem celého českého pavilonu byl systém S.A.W.E.R. (Solar Air Water Earth Resource). Ten s použitím solární energie vyrábí vodu ze vzdušné vlhkosti a díky tomu zavlažoval zahradu v okolí pavilonu.

Systém, který dosud nemá obdoby, dostal ocenění UAE Innovates Award za nejlepší inovaci, kterou udílí dubajská vládní organizace pod záštitou dubajského vládce šajcha Muhammada bin Rašída Maktúma.

Pro ČTK to oznámil generální komisař českého pavilonu na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji Jiří František Potužník, který sám v roce 2017 přišel s myšlenkou na realizaci systému.

Následný vývoj a realizaci technologie převzal na podzim 2017 tým Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT (zkratka ČVUT UCEEB) vedený Tomášem Matuškou spolu s Fakultou strojní pražské ČVUT a Botanickým ústavem Akademie věd ČR.

Potužník dále řekl, že je velmi rád za obě ocenění, u ceny UAE Innovates Award však vyzdvihl, že ji udílí přímo dubajská vláda.

Není to ale první ocenění, které projekt získal. Již před dvěma týdny mu bylo uděleno druhé místo v soutěži projektů amerického časopisu EXHIBITOR. Přihlášeny byly přitom projekty z 192 zemí světa.

Zdroj: ČTK, cz expoEXPO Dubaj 2020, SAWER

Autor: Veronika HolcováSouvisející články