Fiala přijel kvůli předávání předsednictví do Francie. S Macronem se bavili i o Putinovi

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Fiala Macron
Zdroj: Profimedia

Premiér České republiky Petr Fiala v úterý dorazil do Francie, kde se setkal s tamním prezidentem Emmanuelem Macronem. Společně řešili především předsednictví Rady Evropské unie, které Česko zanedlouho od Francie převezme. Nevyhnuli se ani válce na Ukrajině a ožehavému tématu ohledně ruského prezidenta.

V úterý večer dorazil Petr Fiala do Elysejského paláce. Tam na něj čekala čestná stráž se šavlemi a bílými rukavicemi a také prezident Francie Emmanuel Macron.

Převzetí předsednictví bude zřejmě bez komplikace

Oba státníci se sešli především kvůli předávání předsednictví Rady Evropské unie, ke kterému dojde už 1. července. Podle slov obou státníků to jde prozatím velmi hladce.

Dle politologa Jacquese Rupnika je to zapříčiněno tím, že všechny země Evropské unie mají stejný problém, a tím je válka na Ukrajině. Vysvětlil to v rozhovoru pro ČT24. Stejně to vidí i politolog Michal Pinka.

„V tuto chvíli jsou česko-francouzské vztahy na dobré úrovni. Na první pohled to akorát na české společnosti není vidět, protože zatím není nastavena na to, že by zahraniční politika či mezinárodní vztahy byly důležitější než domácí politika, která je založena na finančních otázkách,“ vysvětlil zpravodajskému kanálu.

Slova o válce na Ukrajině

Český premiér označil končící předsednictví za velmi úspěšné. „Francouzské předsednictví mělo mnoho výzev, některé nešlo předvídat, způsobila je válka na Ukrajině. Francie se jich zhostila s velkým úspěchem. Za největší úspěch považuji sjednocení Evropy na jednotných postojích a na protiruských sankcích,“ řekl Fiala.

Macron následně ocenil pomoc České republiky Ukrajině, především pak přijetí 350 tisíc uprchlíků. Podporu Ukrajiny také označil za jeden z důležitých cílů Evropské unie.

Macron chce znát Putinovy hranice

V současné době se ale spíše hovořilo o příliš těsných vztazích mezi Macronem a prezidentem Ruska Vladimirem Putinem. Francouzský prezident se k tomuto tématu vyjádřil i na schůzce s Fialou. Podle zpravodajského serveru ČT24 Macron ujistil, že nesdílí Putinovy názory, ale považuje za důležité ‚vědět, jak ruský prezident smýšlí a kam až je ochoten zajít‘.

Český premiér chce s Paříží do budoucna navázat bližší spolupráci. Ta by podle něj mohla být vedena především ve třech klíčových oblastech. Tou první je snížení energetické závislosti na Rusku. Tou druhou je obrana a třetí je pomoc při budování vysokorychlostní železnice v České republice.

Zdroj: ČT24, Novinky, iDNES

Autor: Markéta MladáSouvisející články