Filmový festival v Cannes: Známe filmy, které budou letos bojovat o hlavní cenu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Hvezda na cervenem koberci
Zdroj: Shutterstock

Letošní 74. ročník filmového festivalu v Cannes se uskuteční o dva měsíce později, než je pro něj obvyklé. O Cenu Zlatá palma bude soutěžit dohromady dvacet čtyři filmových snímků. Jako zahajovací film festivalu pořadatelé vybrali snímek Annette.

Letošní ročník se uskuteční od 6. do 17. července, tedy dva měsíce po obvyklém každoročním termínu. Důvod je zjevný. Pořadatelé chtěli zvýšit šance, že se festival opravdu stihne uskutečnit a že ho budou moct lidé navštívit se vší parádou, jak je u tohoto festivalu zvykem.

Nikdo nechce být ochuzen o pohled na hollywoodskou smetánku a nejlepší protagonisty světa v krásných róbách a skvěle padnoucích značkových oblecích.

Boj s koronavirem ovšem ještě není vyhraný, a tak nejásejme předčasně, protože stále je zapotřebí dbát veškeré opatrnosti. V této době nikdo neví, co se ještě do té doby, než bude festival zahájen, může stát.

O festivalu

Festival byl založen roku 1946 a je jedním ze tří největších světových filmových festivalů. Co se týče známosti a významnosti, drží se na první příčce. Každý rok představí novinky ze světa kinematografie. Každoročně se ho účastní až třiadvacet tisíc návštěvníků včetně filmových profesionálů.

Hlavní program tvoří hlavní soutěžní sekce celovečerních, převážně hraných filmů nad šedesát minut. Dále pak soutěžní sekce krátkých filmů do patnácti minut, přehlídka nesoutěžních filmů a sekce Jiný pohled.

Jedná se opravdu pouze o novinky, protože podmínka přihlášení snímku do soutěže je taková, že film musel být vyroben v posledních dvanácti měsících.

Hlavní cenou je Zlatá palma

Porota uděluje během festivalu více cen. Ta nejhlavnější je Zlatá palma za nejlepší film vůbec.

Dále se uděluje Velká cena poroty, Cena za nejlepší režii, Cena poroty, cena za nejlepší scénář, cena pro nejlepší herečku, Cena pro nejlepšího herce a Zvláštní uznání poroty. Tyto ceny se týkají hlavní soutěžní sekce celovečerních filmů.

Festival zahájí muzikál

Hned ze začátku se návštěvníci filmového festivalu mohou těšit na muzikálový snímek s názvem Annette od režiséra Leose Caraxe s Marion Cottilardovou a Adamem driverem v hlavní roli.

Režisér Paul Verhoeven bude soutěžit se snímkem Benedetta o jeptišce zatčené za homosexualitu v Itálii 15. století.

Filmař Wes Anderson se pochlubí komediálním snímkem The French Dispatch (Francouzská depeše Liberty) o redakci amerických novin ve fiktivním francouzském městě.

O Zlatou palmu bude se svými filmy soutěžit celkem dvacet režisérů a čtyři režisérky.

V letošním výběru jsou také filmy tvůrců z Belgie, Čadu, Íránu nebo Thajska . Za hlavního porotce byl zvolen americký režisér Spike Lee.

Autor: Julie BordášováSouvisející články