Francie má za sebou první kolo parlamentních voleb. Výsledky jsou extrémně těsné

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Volby Francie
Zdroj: Symeonidis Dimitrios / Shutterstock

První kolo parlamentních voleb ve Francii skončilo jen velmi těsným vítězstvím koalice Spolu stávajícího prezidenta Emmanuela Macrona. V závěsu zůstala levicově orientovaná Nová lidová, socialistická a ekologická unie (NUPES). O reálném rozložení francouzského parlamentu rozhodne až v neděli druhé kolo voleb.

Koalice Spolu prezidenta Emmanuela Macrona získala v prvním kole francouzských parlamentních voleb 25,75 procenta hlasů. Velmi těstě za ní se umístila levicová formace Jean-Luc Mélenchona, které voliči přiřkli 25,66 procenta hlasů.

Třetí skončila krajně pravicová strana Národní sdružení, která má v čele neúspěšnou kandidátku na pozici prezidenta Marine Le Penovou. Ta obdržela 18,68 procenta hlasů.

Vyrovnaný souboj rozhodne druhé kolo

O faktickém rozdělení Národního shromáždění se bude rozhodovat ve druhém kole, které bude probíhat 19. června. A to v těch obvodech, kde ani jeden z kandidátů prvního kola nezískal více jak 50 procent odevzdaných hlasů a současně 25 procent hlasů všech registrovaných voličů.

Macron, společně se současnou premiérkou Élisabeth Borneovou, vyzval své politické kolegy, aby podpořili koalici Spolu i ve druhém kole voleb. Jak uvedli Novinky, oba jsou toho názoru, že právě jejich strana může získat silnou a jasnou většinu.

Obě strany věří, že mohou získat většinu mandátů

O tom je přirozeně přesvědčen i jejich oponent a jednička NUPES Jean-Luc Mélenchon. Ten bere výsledky prvního kola jako důkaz porážky prezidentské koalice. Voliči podle něj jasně dokázali, že politická rozhodnutí současné hlavy státu se jim příliš nezamlouvají.

Prvního kola voleb se zúčastnilo velmi málo voličů, a to 48 procent. Podle České televize se jedná o nejnižší volební účast za posledních 20 let. Klesající trend v počtu voličů je ve Francii vidět už od roku 2002. A to i přesto, že jsou tyto volby pro Francii velmi důležité.

Vítězné strany jsou diametrálně odlišné

Tamní média tak neustále apelují na občany, aby do volebních místností dorazili. Obě strany, které získaly nejvyšší počet hlasů, se od sebe v mnohém velmi liší.

To, kdo nakonec vyhraje, může značným způsobem změnit život ve Francii i mimo ni. Lídr strany NUPES například prosazuje odchod Francie z NATO a známý je také díky svému velmi tolerantnímu přístupu k Rusku.

Zdroj: Novinky, Česká televize, iRozhlas

Autor: Markéta MladáSouvisející články