Francie: Sex od 15 let, incest nadále legální

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vztah
Zdroj: Shutterstock

Hranici pro legální pohlavní styk odsouhlasili jednohlasně francouzští zákonodárci. Je od 15 let. Nová stanovená norma totiž rozhodla o tom, že mladší děti nejsou dostatečně vyspělé na to, aby mohly rozhodovat o tom, zda sex bude, či nebude dobrovolný. Nicméně i nadále je ve Francii mít povoleno sex s kýmkoliv, je tak legální i incest.

Dosud byl ve Francii legální každý pohlavní styk, kdy obě strany souhlasily s tím, že je zcela dobrovolný.
Problematické tak bylo rozlišit, kdy se skutečně jednalo o znásilnění, a kdy ne. Podle úřadů je velice obtížné věřit i výpovědi znásilněného dítěte.

Taková výpověď mohla být v mnoha případech brána i jako z donucení, kdy byl na dítě vyvíjený tlak, aby někoho zkrátka obvinilo. „Zákon ještě na jaře musí schválit senát, který ho navrhl,“ píše agentura AFP. Za znásilnění momentálně bude odnětí svobody ve výši 20 let.

Ústavní článek „Romeo a Julie“

Zákonodárci v žádném případě nechtějí, aby nový zákon negativně dopadl na dospívající obyvatele, kteří chtějí mít sex. Zákonodárci se proto rozhodli vytvořit ústavní výjimku s názvem „Romeo a Julie“.

V tomto případě to znamená, že trestně stíhaná bude jen ta osoba, která měla pohlavní styk s nezletilým dítětem s tím, že jsou od sebe více jak pět let. V případě nedobrovolného sexu, nebo dokonce znásilnění, tato definice nebude vůbec platná.

Je zcela jasné, že podle nového zákona jsou děti nedotknutelné, řekl pro zahraniční média ministr spravedlnosti Eric Dupond-Moretti. „Žádný dospělý tedy nemůže využít souhlasu nezletilé osoby mladší 15 let,“ dodal k tomu. Zavedení této normy do francouzského zákona má prioritu číslo jedna.

Incest není trestný

Ačkoliv je pohlavní styk mezi příbuznými ve Francii zcela legální a nejedná se o trestný čin, i v tomto případě se ho nový zákon týká. Ten totiž vůbec poprvé incest jako takový povoluje jen v případě, že jsou obě zúčastněné osoby plnoleté, tedy je jim minimálně 18 let.

Stejně tak za kuplířství s dětmi budou padat vyšší tresty, a to jak pro samotné klienty, tak dokonce i zákazníky.
Francie se v poslední době potýká se zvýšeným počtem nahlášených případů o znásilnění. Na sociálních sítích vznikla skupina #Metooinceste, na níž se ozývá čím dál více lidí s tím, že se stali obětí znásilnění.

V některých případech se jedná dokonce o lidi z veřejného života, kteří měli být útočníkem. Podle zahraničních deníků se jedná až o desítky případů v posledních týdnech.

Prvním impulzem, který vyvolal vlnu kritiky současné situace, byla kniha právničky Camille Kouchnerové, v níž viní nevlastního otce, vlivného a známého politologa Oliviera Duhamela, ze zneužívání svého bratra.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články