Francie trpí nedostatkem hořčice. Válka může i za chybějící toaletní papír v Německu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
horcice
Zdroj: Shutterstock

Francie se bez hořčice prakticky neobjede. V tamní kuchyni jde o jednu z hlavních surovin, bohužel se ale v současné době právě s nedostatkem tohoto dochucovadla země potýká. V supermarketech není k dostání, a Francouze tak zasáhla krize, se kterou nepočítali.

„Spotřebuji hodně hořčice. Ale v Paříži teď není k sehnání. Obešel jsem nejméně pětadvacet obchodů a nic jsem nenašel. Tedy ano, nějaká hořčice se dá koupit, ale ne ty dobré značky,“ řekl v rozhovoru pro The Financial Times hudebník Didier Marouani.

Podle informací iDNES se hořčice v zemi sehnat dá, bohužel ale pouze zahraniční značky, například dovážené z Anglie. K mání jsou i hořčice smíchané s medem a dalšími přísadami, poctivá dijonská ale nikoli. Pro Francii se jedná o gastronomickou katastrofu.

Tři zásadní problémy

K nedostatku hořčice ve Francii vedly tři konkrétní problémy. Tím prvním je zasažení Kanady velkou vlnou veder, které loni poničily obrovskou část úrody brukve sítinovité, která se na výrobu dochucovadla do Francie dováží. Tento dovoz nahradila částečně Ukrajina.

Ta ale po únorové invazi Ruska nyní není schopná Francii pomoci. Jednak válka narušila zemědělství země, na druhou stranu ale také porušila logistický řetězec a možnost dovozu. I kvůli Putinovi tak v současnosti bojuje Francie s nedostatkem zásadní potraviny.

Kromě toho, že si v závislosti na tomto problému Francouzi připlatí za hořčici, zdražují se i další suroviny. Patří k nim například olej, u kterého si lidé podle webu Refresher připlatí po invazi Ruska na Ukrajinu až o 60 %.

Nejen ve Francii

Potravinová krize se dotýká nejen Francie. Válka na Ukrajině má vliv například i na Německo, kde se lidé také potýkají s nedostatkem některých potravin, někdy dokonce i hygienických potřeb. Právě na oleji je zde vidět velký rozdíl, jak ale píší Seznam Zprávy, projevily se vysoké ceny i jinde.

V zemi chybí například obilí. Ukrajině se totiž říká obilnice světa, bohužel ale nyní kvůli komplikacím nedováží tolik potravin, jako bylo možné dříve. Nedostatek základních surovin pro Přehledně24 popsala i paní Věra žijící ve Vilémově u Šluknova, která do Německa jezdí často nakupovat.

„Jezdíme často do Sebnitz nebo do Neustadt na nákupy a všímáme si nejen toho, že potraviny zdražily, ale některé ani nemůžeme sehnat. Třeba oblíbenou hořčici Bautzner Senf, ale někde není ani olej nebo těstoviny. A o toaletním papíru ani nemluvím. V obchodech to vypadá skoro jako za covidu, když byly ty Hamsterkäufe,“ uvedla Věra pro Přehledně24.

Zdroj: iDNES, Refresher, iRozhlas, Kupi, Seznam zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články