Francie zná výsledky prezidentských voleb. Mandát obhájil Emmanuel Macron

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Macron Penova
Zdroj: Profimedia

V neděli večer ve 20 hodin byly uzavřeny volební místnosti a začalo sčítání hlasů. Již kolem 21. hodiny byly zveřejněny první odhady, dle kterých zvítězil ve druhém kole prezidentských voleb současný prezident Emmanul Macron. Později se odhady potvrdily, a Macron se tak stal po dvaceti letech prvním francouzským prezidentem, který obhájil svůj mandát. Svým voličům přišel s celou rodinou poděkovat pod Eiffelovu věž a slíbil, že bude prezidentem všech.

Ihned po zveřejnění prvotních výsledků začaly Macronovi chodit gratulace od zahraničních lídrů včetně našeho premiéra Petra Fialy. Mezi prvními gratulanty byl například předseda Evropské rady Charles Michel či šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Výsledky se očekávaly těsné

Emmanuel Macron a Marine Le Penová spolu bojovali o post prezidenta již podruhé. V roce 2017 Le Penová prohrála o více než 10 milionů hlasů. V letošních volbách se očekával mnohem těsnější výsledek s ohledem na nespokojenost Francouzů s vedením země.

O tomto faktu svědčí i nižší volební účast, která byla nejnižší za posledních 50 let. K volebním urnám dorazilo jen něco málo přes 70 % právoplatných voličů.

Emmanuel Macron čekal na vyhlášení výsledků se svou rodinou v Elysejském paláci v centru města. Le Penová byla v konferenčním centru Pavillon d’Armenonville u Bouloňského lesíka na západním okraji Paříže.

Konečné výsledky prezidentských voleb

Po sečtení všech hlasů v nočních hodinách došlo k potvrzení vítězství Emmanuela Macrona, který obdržel 58,55 % hlasů. Le Penová v letošních volbách získala 41,45 % hlasů.

Emmanuel Macron vystoupil před Eiffelovou věží, symbolem Paříže, a poděkoval svým voličům. „Od tohoto okamžiku nejsem kandidátem jednoho tábora, jsem prezidentem všech,“ prohlásil zde Macron. „Po pěti letech transformace, obtížných období, mimořádných krizí se dnes 24. dubna 2022 většina z nás vyslovila pro to, abych opět získal důvěru a byl prezidentem republiky na následujících pět let,“ uvedl dále.

Le Penová přiznala porážku, ale uvedla, že „výsledek je pro nás skvělé vítězství“. „Jsme odhodláni více než kdy jindy hájit zájmy Francouzů. Nemám dnes v sobě žádnou hořkost. Tisíckrát jsme byli pohřbeni a tisíckrát se ukázalo, že tomu tak není,“ pronesla dle iRozhlasu ve svém volebním štábu.

Na výsledky voleb reagovali občané Francie rozdílně. Příznivci Macrona slavili například pod Eifellovou věží, zatímco nespokojené voliče Le Penové musela police na některých místech rozhánět slzným plynem. Demonstrace probíhaly v centru Paříže, Rennes, Marseille, Toulouse, Nantes či v Lionu.

Prezidentské volby jsou pro Macrona teprve začátkem

Dá se očekávat, že začátek Macronova volebního období bude bouřlivý a ponese s sebou nepokoje. Již v červnu proběhnou ve Francii parlamentní volby a dá se očekávat, že bude snaha stran vytvořit protiprezidentskou vládu.

To nepřímo potvrdila i Le Penová, která řekla, že „právě začala velká legislativní volební bitva“. Své voliče také ubezpečila, že bude i nadále pokračovat v boji za práva občanů.

Zdroj: France24, iDNES, Novinky, iRozhlas

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články