Ostrý duel Macrona a Le Penové: V debatě kandidátů na francouzského prezidenta padala i slova o závislosti na Rusku

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
emmanuel macron marine le penova
Zdroj: Profimedia

Debatu dvou z prvního kola postupujících kandidátů na francouzského prezidenta dlouho země očekávala. Duel mezi Emmanuelem Macronem a Marine Le Penovou ale velmi rychle přerostl v hádku kvůli invazi na Ukrajinu. Současný prezident a kandidát na další volební období totiž soupeřku obvinil ze závislosti na Rusku.

Podle Macrona jsou zájmy Le Penové spjaty s ruským prezidentem Vladimírem Putinem. Podle ČTK argumentoval současný prezident tím, že si Le Penová vzala v roce 2014 úvěr u rusko-české banky. Kromě toho také padala velmi ostrá slova i ohledně postojů jednotlivých kandidátů k Evropské unii, migraci nebo ekologii.

„Myslím, že jste byla jedním z prvních evropských politiků, kteří v roce 2014 uznali výsledek anexe Krymu. Proč jste to udělala? A říkám to dnes večer s vážností, protože pro naši zemi je to špatná zpráva: protože jste závislá na ruské moci a jste závislá na Putinovi.“ I takto ostrá slova zazněla vůči Le Penové z úst Macrona.

Le Penová se brání

Nařčením o závislosti na Rusku se Le Penová samozřejmě brání. „Není to pravda a je to dost nečestné,“ řekla proti slovům Macrona. Také dodala, že závislá není na ničem jiném než na úvěru, který si tehdy vzala, což ale nemá s jejími postoji k Rusku nic společného.

Už dříve navíc ruskou invazi na Ukrajinu odsoudila a veřejně proti ní v médiích vystupovala. Uvedla navíc, že také podporuje napadenou zemi finančně i humanitárně a je pro ukončení dovozu ruského plynu do Francie. Debata mezi Macronem a Le Penovou trvala déle než dvě hodiny a o ostrá slova rozhodně nebyla nouze.

Mezi velká prohlášení podle České televize patřilo ze strany Le Penové to, že by se v prezidentském úřadu věnovala zvyšování platů, nikoli však jednorázově. Macron zase tvrdí, že se chce věnovat snížení nezaměstnanosti. Dále pak kandidáti řešili témata sociální politiky, migrace i životního prostředí.

Před pěti lety bezradná

V duelu o prezidentský post se tito dva kandidáti utkali již před pěti lety. Tehdy nakonec zvítězil Macron, který se rozhodl i tentokrát své soupeřce nic nenechat zadarmo. Jak tvrdí BBC, tehdy se ukázalo, že je Le Penová naprosto bezradná i v klíčových ekonomických otázkách.

Údajně byla tehdy tak zahanbená, že se raději ani ze záznamu na duel nedívala. Debakl z roku 2017 ale může podle zahraničních médií tentokrát hodit za hlavu. Své znalosti rozšířila a i její vystupování bylo daleko sebevědomější. Bude to stačit na poražení Macrona?

Deník The Guardian dodává, že Le Penová zaujala i svou poznámkou o kriminalitě v zemi. „Zločin a bezpečnost jsou v zemi naprosto zásadní otázkou. Situace je tu velmi špatná, a někteří o nás dokonce říkají, že jsme barbaři,“ nechala se slyšet s tím, že pokud se stane v neděli prezidentkou ona, situace se zajisté změní.

Zdroj: Česká televize, CNN Prima NEWS, The Guardian, BBC, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články