Volby ve Francii dopadly dle předběžných očekávání. Ve druhém kole se utkají Macron a Le Penová

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Emanuel Macron
Zdroj: Alexandros Michailidis / Shutterstock.com

Nedělní volby ve Francii potvrdily předpoklady, že se ve druhém kole zopakuje duel mezi centristou Emmanuelem Macronem a vůdkyní krajní pravice Marine Le Penovou. Ve druhém kole se však letos očekávají těsnější výsledky než v roce 2017.

Dle průzkumů má ve druhém kole větší šanci současný prezident Macron. Le Penové nepomáhá ani fakt, že se proti ní vymezila většina neúspěšných kandidátů.

Výsledky voleb

V 1. kole nedělních prezidentských voleb zvítězil současný prezident Emmanuel Macron, který těsně porazil druhou kandidátku Le Penovou. Účast ve volbách byla vysoká, zúčastnilo se jich 73 % oprávněných voličů.

Prezidentské volby měly 12 kandidátů a výsledky voleb jsou následující: Emmanuel Macron 27 %, Marine Le Pen 23,4 %, Jean-Luc Mélenchon 22 %, Éric Zemmour 7,1 %, Valérie Pécresse 4,8 %, Yannick Jadot 4,6 %, Fabien Roussel 2,3 %, Nicolas Dupont-Aignan 2,1 %, Anne Hidalgo 1,7 %, Philippe Poutou 0,8 % a Nathalie Arhaud 0,6 %.

Macron po oznámení odhadů poděkoval všem, kdo jej volili, a požádal voliče, aby zabránili extrémní pravici ujmout se moci. „Doufám, že přesvědčím ty, kteří volili jiné kandidáty. Ještě není nic rozhodnuto. Podbízení se populismu a xenofobii, to není Francie,“ uvedl.

Le Penová zase vyzvala Francouze, aby jí pomohli ke změně, kterou země potřebuje. „Spravím četné zlomeniny, sociální, územní, institucionální. Zajistím národní nezávislost, kontrolovanou imigraci a obnovím bezpečnost pro všechny,“ prohlásila.

Macron dodal: „Debaty, které v následujících dvou týdnech povedeme, jsou rozhodující pro naši zemi a pro Evropu. Jsem připraven vymyslet něco nového, s cílem shromáždit různá přesvědčení a různé priority.“ Naráží tak na skutečnost, že ve volbách posílili proputinovští kandidáti.

Proputinovští kandidáti získali více hlasů

Do druhého kola z výše zmíněných kandidátů postupují Emmanuel Macron a Marine Le Penová. Pro určitou představu o tom, jak bude vypadat druhé kolo, je však třeba vzít v úvahu i kandidáta ze 3. místa, tedy Jeana-Luca Mélenchona.

Marine Le Penová a Jean-Luc Mélenchon se netají obhajováním ruského režimu. V kontextu výsledků voleb by se tedy dalo říct, že proputinovští kandidáti získali dohromady více hlasů než proevropský Macron.

Zatímco Macron je zcela jasně orientovaný na EU, NATO a jednoznačně se staví na stranu Ukrajiny, druzí dva zmínění se netají tím, že mají odpor proti Severoatlantické alianci.

Jean-Luc Mélenchon nesouhlasí se zapojováním Spojených států do záležitostí Evropy. Před začátkem války na Ukrajině obhajoval právo Kremlu na případnou invazi a chtěl, aby Francie zůstala neutrální a nestavila se na žádnou ze stran.

Po ruské agresi Mélenchon i Le Penová nakonec tento krok odsoudili. Mélenchon se však nechal dle televize France 24 slyšet: „Vždy jsem říkal, že nemůžeme pokračovat v ponižování Ruska tím, že budeme NATO přibližovat k jeho hranicím. Je to nebezpečí, které Rusové nikdy nepřijmou.“

Druhé kolo bude nejspíše těsné

Současný výsledek voleb jako by kopíroval volby minulé, kdy se do 2. kola dostali také Macron a Le Penová. Rozdíl je ale právě ve 3. kandidátovi. Mélenchon významně posílil a postup do 2. kola mu unikl jen o více než 1 procento hlasů. Otázkou nyní zůstává, jak si Macron a Le Penová rozdělí jeho voliče.

Oproti předchozím volbám, kdy na 3. místě skončil Francois Fillon, jehož voliči pak přešli převážně k Macronovi, nyní má kandidát na třetím místě blíže k Le Penové.

Ačkoliv právě Mélenchon prohlásil, že „Le Penová by ve druhém kole neměla dostat jediný hlas“. Co se týče ostatních kandidátů, kteří ve volbách neuspěli, ti většinou podpořili Macrona a vyzvali své voliče, aby mu dali hlas. Le Penovou podpořil pouze Éric Zemmour.

Le Penová svou kampaň založila na tématu, které v současné době Francouze trápí nejvíce, a to narůstající životní náklady. Právě toto by jí mohlo přinést potřebné hlasy k jejímu vítězství.

Zdroj: Deník, iDNES, ČT24, ČTK

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články