Frank-Walter Steinmeier zůstává německým prezidentem. Kandidatura jeho soupeřů byla jen symbolická

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
Frank Walter Steinmeier
Zdroj: Profimedia

Stávající německý prezident Frank-Walter Steinmeier zůstává nadále hlavou státu. Podle očekávání byl podruhé zvolen jasnou většinou Spolkového shromáždění. Z dosavadních prezidentů je Steinmeier pátý, kterému se podařilo druhý mandát získat.

Celkově Steinmeier získal 1045 z 1437 odevzdaných hlasů a zvítězil tak s naprostou většinou. Oznámila to podle ČTK předsedkyně Spolkového sněmu Bärbel Basová. Nový prezident ujistil, že chce být i nadále nadstranickým politikem pro všechny obyvatele.

„Kdo se za demokracii hádá, má mě na své straně. Kdo ale na demokracii útočí, bude mě mít za protivníka,“ řekl poté ve svém proslovu. Tématu demokracie v něm přitom věnoval poměrně hodně času. „Každý, o koho přijdeme, chybí pro demokracii,“ zdůraznil mimo jiné.

Chce vrátit lidem důvěru v Berlín

Steinmeier během proslovu řekl, že lituje, že se některé odlehlé regiony Německa potýkají se ztrátou důvěry v Berlín. Plánuje je proto prý v brzké době navštívit a pomoci jim problémy řešit. Následně pak vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby za žádnou cenu nepodnikal žádný ozbrojený konflikt v Evropě.

Varoval ho, že pokud k tomu dojde, bude mít z Německa velkého nepřítele a ponese si za své činy zodpovědnost. Následně se pak vyjádřil i k tématu koronaviru, kritizoval násilí proti státním úředníkům a mluvil o ekonomické situaci země.

Symbolická nominace

Ve svých 66 letech se může pyšnit Steinmeier nejen titulem prezidenta, ale prakticky i tím, že kandidatura ostatních tří osob byla prakticky symbolická, píše web České televize. Politik měl podporu nejen SPD a jejích vládních partnerů Zelených a liberálních svobodných demokratů, ale i opozičních stran.

Protiimigrační Alternativa pro Německo nominovala jejího člena Maxe Otteho, ten ale obdržel pouze 140 hlasů. Strana Levice nominovala Gerharda Traberta, který dostal 96 hlasů. Svobodní voliči poslali bojovat ženu, konkrétně političku Stefanii Gebauerovou. Ta dostala 58 hlasů.

Zdroj: ČTK, Česká televize, iRozhlas

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články