Henry Kissinger se opět vyjádřil k válce mezi Ruskem a Ukrajinou: S Ukrajinou musíme jednat jako s plnohodnotným členem NATO

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
henry kissinger
Zdroj: Profimedia

Bývalý ministr zahraničních věcí USA Henry Kissinger se již v květnu vyjádřil v médiích k válce na Ukrajině. Jeho slova o tom, že by se měla země vzdát části svého území výměnou za mír, pobouřila tehdy nejen Kyjev. Bezprostředně je kritizoval samotný prezident Volodymyr Zelenskyj, ale i řada Američanů nedokázala tento názor pochopit. Nyní ale Kissinger svůj názor změnil.

Rozhodně se nevzdávat. Takový je v současné době politikův pohled na věc. Zahraniční web Wall Street Journal informoval o tom, že bývalý ministr přehodnotil své vyjádření a rozhodl se nyní Ukrajinu plně podporovat. Informaci o jeho vyjádření zveřejnil deník i na svém twitteru.

„V exkluzivním rozhovoru promluvil Henry Kissinger o kvalitách velkých vůdců, o statečnosti vojáků, ale také o politice v USA vůči Tchaj-wanu i Ukrajině. Zmínil se i o nerovnováze a bezpráví ve světě,“ objasňuje příspěvek odkazující na celé vyjádření politika.

Zacházejme s nimi jako s členy NATO

Kissinger byl od začátku války toho názoru, že Ukrajina je napadena neprávem, mínil ale, že pokud by se vzdala části svého území, mohla by zabránit zbytečnému konfliktu, do kterého bude zataženo mnoho dalších zemí. I proto podle webu Trend původně řekl, že by měla země ustoupit.

Jenomže po měsících bojů se změnilo mnohé. Nyní si prý konečně uvědomil, že po tom všem, co Rusko na Ukrajině provedlo, by ani takový ústupek vojska nezastavil. A právě proto své vyjádření změnil a za svá předešlá slova se omluvil s tím, že konečně otevřel oči.

„Po tom všem, co jsem v posledních měsících musel vnímat, co jsem viděl v médiích, se nyní domnívám, že s Ukrajinou bychom měli zacházet jako s plnohodnotným členem NATO a naplno ji ve všech možných ohledech podpořit,“ uvedl, jak uvádí i zahraniční deník Express.

Americká chyba

Kissinger na počátku války vyvolal velmi sporné pocity u mnoha lidí, když označil americkou snahu o pomoc Ukrajině za chybu. Podle jeho slov neopatrná politika USA a NATO vedla k tomu, jakou krizi nyní Ukrajina zažívá. A s tímto názorem souhlasí dodnes.

Na druhou stranu si ale uvědomuje, že hrozba ze strany Ruska je obrovská a žádné ústupky by ničemu nepomohly. „Byl jsem pro úplnou nezávislost Ukrajiny, ale myslel jsem si, že by bylo nejlepší, aby byla jako Finsko,“ prohlásil. Dnes už si to ale nemyslí.

Dříve považoval Kissinger Ukrajinu za přechodník mezi Ruskem a Západem. Dnes už je mu ale jasné, že to nepůjde. Řada lidí i podle webu Tass však kritizuje to, že mu trvalo tak dlouho si uvědomit vážnost situace. Některé názory bývalého ministra tak zůstávají i nadále pro mnohé nepochopitelnými.

Zdroj: Wall Street Journal, Twitter, Trend, Tass, Express, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články