Hned několik důvodů, proč byste nikdy neměli polykat vlastní krev

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zeny krev
Zdroj: Shutterstock

Člověk se někdy zraní, řízne se o papír nebo ho třeba škrábne lehce kočka do prstu. Automatickým reflexem pak je strčit poraněnou část těla do úst a vysávat z ní krev. Proč? Podle vědců to děláme instinktivně proto, abychom z rány dostali škodliviny, které obvykle pak pliveme na zem. Někdy je ale také polykáme.

V malém množství obvykle nic nehrozí. Pokud člověk spolkne svou vlastní krev, až tak nic závažného se neděje. Může sice dojít k přenosu bakterií do žaludku, to ale obvykle bývá jen v případech, kdy člověk trpí nějakou nemocí krve nebo má poraněnou ruku hodně špinavou.

Jistota je vždy raději i hloupé říznutí od papíru vydesinfikovat a zalepit, což je určitě lepší, než krev z rány sát. Jak je to ale například při trhání zubů nebo při poranění úst? Je polykání vlastní krve nebezpečné? Podle celé řady odborníků ano.

Žaludeční problémy

Podle lékařů je spolknutí malého množství krve (zhruba jedna lžička) ještě v pořádku. Pokud ji ale polykáte více, může docházet k žaludečním problémům. A to nejen proto, že se při chuti železa v ústech lidem někdy udělá špatně, ale především kvůli tomu, že žaludek neumí krev strávit.

Její složení je úplně jiné než jakéhokoli pokrmu či nápoje, které přijímáme, v žaludku tak krev může dělat problémy a vyvolávat u nás zvracení. Tuto skutečnost podle grunge.com potvrzují vědci, kteří se výzkumem na toto téma dlouhé roky zabývali.

Může být polykání krve naopak prospěšné?

Ve středověku existovala celá řada receptů na léky, do kterých se přidávala lidská i zvířecí krev. I v současné době někteří lidé věří tomu, že polykání krve má dobrý vliv například na funkci ledvin nebo jater. Jak se k takové informaci původně člověk dostal, to není známo.

V dnešní době každopádně neexistuje výzkum, který by potvrdil, že polykání krve nějak pomáhá našim orgánům. Sice je to ani neničí, ale může ublížit našemu tělu i jinak, není tedy vhodné tyhle babské povídačky podporovat a zkoušet na vlastní pěst.

Nadbytek železa

Polykání krve ve velkém může také do našeho těla dostat nadbytek železa. To je sice pro tělo potřebné, ale stejně tak jako další látky ho musí být pouze určitá hladina. V takovém případě vzniká onemocnění, kterému se říká hemachromatóza a závažně ovlivňuje zdravotní stav člověka.

Obvykle jde ale spíše o genetickou příčinu a člověk by krve musel spolykat opravdu hodně, aby se mu něco takového přihodilo.

I tak ale vědci radí: Pokud máte právě po trhání zubů, ideálně se snažte co nejvíce krve vyplivnout do dřezu nebo do šálku. I když chápeme, že na cestě domů metrem je asi jednodušší ji zkrátka spolknout.

Zdroj: grunge.com, healthline.com

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články