Hraní videoher u dětí zvyšuje inteligenci, potvrdili vědci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
deti videohry
Zdroj: Shutterstock

Podle americké studie ABCD pomáhá hraní videoher dětem se zvyšováním inteligence. Nedávné výsledky publikované v časopisu Nature dokazují, že děti ve věku 9 a 10 let mohou využívat nejen online hry, ale také sociální sítě k tomu, aby se zdokonalovaly a zvyšoval se jejich inteligenční kvocient.

Průzkum byl prováděn v reakci na obavy rodičů, že děti tráví až příliš mnoho času na počítačích, herních konzolích a mobilních telefonech, což podle úsudku dospělých mohlo jejich potomkům ublížit. Studie ale žádný pokles inteligence u dětí nezaznamenala, naopak se u velké části z nich ukázal velký vývoj.

Zkoumáno bylo celkem 9855 dětí z USA. Vědci analyzovali data z vývoje jejich mozku a na základě toho zkoumali, jaký má na ně vliv sezení u počítače, hraní her a používání sociálních sítí. Výsledky řadu z nich nepřekvapily, o to více ale šokovaly veřejnost.

Inteligence není genetická

Zahraniční server Neuroscience NEWS připomíná, že lidská inteligence není genetickou záležitostí. Na to, jak chytrý člověk je, má vliv řada faktorů. Jedná se zejména o ty společenské a hospodářské. Výzkum ABCD bral všechny tyto informace v úvahu.

„Digitální média definují moderní dětství. Jejich dopady na inteligenci a kognitivní schopnosti moc dobře neznáme, přesto se o nich vášnivě diskutuje. Věříme, že studie, které pracují s genetickými údaji by mohly ukázat, jestli mají hry nějaký dopad. Dnešní výzkumy totiž zatím nezohledňovaly roli genetických predispozic,“ uvedli autoři studie.

Dodali, že v tomto případě se zaměřili především na vliv času stráveného u obrazovky na inteligenci, tedy na schopnost efektivně se učit a racionálně myslet, schopnost chápat složité myšlenky a přizpůsobovat se novým situacím. Všechny tyto ohledy hraní her podle jejich slov zlepšilo.

Hraní videoher dětem nijak neubližuje

Výsledky studie potvrdily to, o čem už řada vědců vedla debaty dříve. Hraní videoher a čas strávený na sociálních médiích dětem nijak inteligenčně neubližuje. Naopak jejich IQ může pouze zvýšit. Přesto má ale řada lidí problémy s tím, že jejich děti tráví u počítače tolik času.

Podle vědců je ale velký rozdíl v tom, bavíme-li se o závislosti a nebezpečích sociálních sítí, nebo o vlivu her na dětskou inteligenci. Děti by měly být na počítači vždy pod dohledem a neměly by trávit hraním videoher denně déle než dvě hodiny. V takovém případě jim nemůže nic ublížit.

„Mému synovi je 10. Na počítači smí být hodinu denně. Nemyslím si, že by mu hraní her ubližovalo. Mobilní telefon mu dávám pouze do školy, nebo když jede někam, kde se mnou potřebuje komunikovat. Doma ho k dispozici nemá. O jeho IQ strach nemám, děsí mě ale nebezpečí, která na internetu mohou na děti číhat,“ přiznává se pro Přehledně24 maminka Alena z Kroměříže.

Ta v podstatě potvrzuje slova vědců. „Naším nejdůležitějším zjištěním bylo, že hraní ovlivnilo pozitivní změny inteligence. Ukázalo se, že děti, které hrály více videoher v 9–10 letech, vykazovaly o dva roky později největší nárůst inteligence,“ zakončují autoři studie svá zjištění.

Zdroj: Neuroscience NEWS, Nature, Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články