Igor Matovič chce Slovákům, kteří se zúčastní voleb, platit 500 euro. Hlavně že není na léky, kritizují občané

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Igor Matovic
Zdroj: Profimedia

Slovenský bývalý premiér a předseda vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti Igor Matovič navrhuje, aby za účast na předčasných parlamentních volbách, které se budou konat v září, dostali voliči 500 euro. To je v přepočtu na koruny zhruba 12 000 korun.

Podle slovenského serveru Aktuality vyjádřil Matovič obavy, že opoziční strany spoléhají na to, že demokraticky cítící lidé k volbám nepůjdou. Navíc odkazuje také na to, že v nedávném hlasování o předčasném ukončení volebního období parlamentu dorazilo svůj hlas vyjádřit jen 27 % občanů.

Matovič se nechal dokonce slyšet, že předpokládaná účast v následujících volbách je vůbec nejnižší ze všech. „Reálně se obáváme, že Slovensko může v příštích volbách zažít to, co zažívali v Německu v 30. letech minulého století po hospodářské krizi,“ cituje slova Matoviče server Novinky.

Je důležité, aby o své budoucnosti rozhodovali sami

Igor Matovič o svém návrhu informoval veřejnost jak pomocí médií, tak i pomocí sociálních sítí. „Lidé na Slovensku od jara roku 2020 prožívají jedno trauma za druhým,“ uvedl předseda na svém facebooku.

Upozornil, že koronavirus, složitá ekonomická krize a problémy ve vládě byly pro slovenské občany velmi náročnými zátěžemi. Je proto podle jeho slov potřeba, aby jim dál politici pomáhali podobné situace překonat. Proto poukázal na důležitost dostavit se k volbám.

„Právě proto jsem dnes podatelně Národní rady Slovenské republiky podal návrh zákona, aby Slovensko vyplatilo každému zúčastněnému občanovi v předčasných parlamentních volbách 2023 odměnu 500 eur, které nebudou podléhat zdanění,“ vysvětlil.

Je to šílenost, myslí si lidé

Pod příspěvkem Matoviče sice pár lidí píše, že k volbám dorazí, i kdyby jim za to nikdo nic neplatil, daleko více občanů Slovenska se ale jeho nápadu vysmálo a zkritizovalo ho. „Je zajímavé, že na důchodovou valorizaci peníze nejsou, ale na uplácení voličů ano,“ myslí si například paní Janka.

„Je to nesmysl. Ale to i to, že politické strany dostávají peníze, když překročí ty 3 % hlasů. Politické strany by si tohle měly platit samy. I tak všichni podvádějí, co se týče nákladů na volby,“ píše pod jiným facebookovým příspěvkem pan Ľubomír.

A podobný názor jako Slováci mají na Matovičův návrh i Češi. „Svatá prostoto. K volbám by potom naběhli lidi, kteří o politice nemají ani šajnu a stěží rozeznají ministra od poslance. Těm je potom úplně jedno, koho tam hodí, hlavně že dostanou prachy. Volit je právo, ne povinnost,“ píše v komentářích na Novinkách pan Roman.

Paní Anna si pak myslí, že Matovič velmi rád rozdává ze svého. Podle jejích slov by měl platit podobné nápady ze svých vlastních financí. „Tohle může vymyslet jen hodně chorá hlava. Hlavně že nemáte peníze pro děti a důchodce, léky si musíme doplácet…,“ uvedla.

Zdroj: Aktuality, Přehledně24, Novinky, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články